Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Niepogoda dla bogaczy

Kłopoty prezydenta Sarkozy'ego

Brygada policji finansowej przeszukała dziś dom zarządcy prywatnego majątku najbogatszej kobiety Francji, pani Liliane, królowej kosmetyków, współwłaścicielki koncernu L’Oréal.

87-letnia dama, wdowa po znanym gaullistowskim ministrze, przyjmowała w swej rezydencji w Neuilly - bogatym przedmieściu Paryża – wszystkich prezydentów, w tym i Nicolasa Sarkozy’ego, który zaczynał swą karierę polityczną jako mer Neuilly: także stąd ma wielu znakomitych przyjaciół i znajomych. Odpryskiem kłótni rodzinnych i prywatnego procesu o przyszły spadek dziedziczki L’Oréal są kompromitujące zeznania osób ze służby pani Bettencourt. Sugerują one, że miliarderka wspierała finansowo prezydenta, a z kolei sama korzystała z jego politycznej ochrony przed natarczywym fiskusem.

We Francji nikt nie lubi takich skojarzeń: równość wobec prawa jest hasłem świętym. Prezydent Sarkozy nie tylko z oburzeniem odrzucił pomówienia o nielegalne finansowanie jego partii, ale i nakazał ministrom oszczędniejszy tryb życia. To dobre posunięcie, chyba jednak niewystarczające. Widać już, że machina prawna została wprawiona w ruch, a wraz z nią plotki i podejrzenia. Dziś, w dobie kryzysu, kiedy wzywa się obywateli do zaciskania pasa – nie ma żartów. Ofiarą niepogody dla bogaczy paść może i sam prezydent, nie tyle dlatego, że zarzuty przyjmowania kopert pod stołem są prawdziwe, bo tego nie wiadomo, lecz dlatego, że zbyt kocha zbytek i splendor.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną