Katalog kłopotów Sarkozy'ego

Remanent Sarkozy’ego
Jeśli strajki pod koniec września połączą się z protestami na uniwersytetach, Nicolas Sarkozy może zapomnieć o reelekcji. Afera Bettencourt dotarła już do Pałacu Elizejskiego.
Francuzi nie chcą dłużej pracować, nie wierzą w prezydenckie reformy i przestają ufać samemu prezydentowi
Pascal Rossignol/Reuters/Forum

Francuzi nie chcą dłużej pracować, nie wierzą w prezydenckie reformy i przestają ufać samemu prezydentowi

Le Monde” oskarża Pałac Elizejski. 13 września szacowny dziennik oznajmił na pierwszej stronie, że składa w prokuraturze doniesienie o łamaniu tajemnicy dziennikarskiej przez nieznaną osobę. Osoba jest nieznana, ale instytucja jak najbardziej – chodzi o francuski kontrwywiad, który w połowie lipca bez nakazu sądowego zdobył billingi wysokiego rangą urzędnika ministerstwa sprawiedliwości i na ich podstawie ustalił, że to on musiał być informatorem dziennikarza „Le Monde”, piszącego o aferze Bettencourt. Zdrajcę z gabinetu oddelegowano do tworzenia sądu apelacyjnego w Gujanie Francuskiej. Sprawa jest tym bardziej kuriozalna, że ekipa Sarkozy’ego złamała własne prawo – to ona na początku tego roku poszerzyła ochronę tajemnicy dziennikarskiej. Kontrwywiad potwierdza wykonanie zadania, ale zastrzega, że działał „w interesie państwa”.

Interes państwa to w dzisiejszej Francji interes prezydenckiej partii UMP i jest z nim sprzeczne wszystko, co doprowadzi Sarkozy’ego do furii. Taka miała być reakcja prezydenta, gdy w połowie lipca „Le Monde” ujawnił zeznania zarządcy majątku dziedziczki L’Oréala Liliane Bettencourt. Biznesmen Patrice de Maistre potwierdził to, czemu od miesiąca zaprzeczał minister pracy i były skarbnik UMP Eric Woerth: że ten ostatni poprosił go o zatrudnienie swojej żony, która później doradzała miliarderce, jak ukrywać fortunę przed fiskusem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną