Valdis Dombrovskis. Łotewski Balcerowicz
Barack Obama zastygł, przeglądając w październiku poranną prasę. „Połączcie mnie z tym chłopakiem. Muszę mu pogratulować!” – krzyknął do asystentów.
Valdis Dombrovskis, cudowne dziecko europejskiej polityki, ma 38 lat i polskie korzenie.
Ints Kalnins/Reuters/Forum

Valdis Dombrovskis, cudowne dziecko europejskiej polityki, ma 38 lat i polskie korzenie.

2011 r. będzie dla Valdisa Dombrovskisa rozstrzygający.
Ints Kalnins/Reuters/Forum

2011 r. będzie dla Valdisa Dombrovskisa rozstrzygający.

Premier, który przed rokiem przejął władzę w bankrutującym kraju i przeprowadził bardzo bolesne cięcia budżetowe, wydawał się skazany na porażkę. Do wyborów parlamentarnych w październiku 2010 r. poszedł z jednym hasłem: „Dombrovskis musi zostać”. I wygrał w cuglach. Jego zaplecze polityczne zdobyło największą liczbę mandatów w historii niepodległej Łotwy. To do tego 38-latka zapragnął zadzwonić z gratulacjami prezydent Obama.

Na łotewskim premierze gratulacje zachodnich polityków nie robią większego wrażenia. Pytany, jak czuje się jako cudowne dziecko europejskiej polityki, patrzy z zaskoczeniem: – Takiego określenia jeszcze nie słyszałem. Może to dlatego, że kiedy objąłem stanowisko, dziennikarze biegali za mną i pytali, jak poradzę sobie z bankrutującą gospodarką kraju. Teraz jesteśmy postrzegani jako przykład sprawnego wychodzenia z kryzysu. Taki przypadek łotewski.

Tuż po nominacji na premiera partyjna koleżanka obdarzyła go przezwiskiem Niedźwiadek, ale teraz kojarzy się on bardziej z mitycznym bohaterem Lāčplēsisem, czyli Niedźwiedziobójcą, który oddał życie za wolność łotewskiej ziemi. Źródło jego siły kryło się w niedźwiedzich uszach, więc na plakatach wyborczych Dombrovskis występował w czapce z takimi właśnie uszami. Było to jego jedyne ustępstwo na rzecz specjalistów od piaru.

Babcia Polka

Początek 2009 r. Sytuacja gospodarcza na Łotwie pogarsza się z dnia na dzień. Ówczesny rząd zaciąga 7,5 mld euro pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, podnosi kolejne podatki. Zdesperowani, choć spokojni z natury Łotysze wychodzą na ulice. W Rydze odbywają się kilkudziesięciotysięczne manifestacje, do gabinetu ministra rolnictwa trafia skrzynia z krowimi głowami. Rezygnują kolejni ministrowie, a w końcu premier Ivars Godmanis. Kraj opanowuje chaos, żaden z liderów partyjnych nie ma odwagi podjąć się tworzenia rządu. Wówczas partia Nowa Era wysuwa kandydaturę swojego europosła Valdisa Dombrovskisa.

Karierę polityczną rozpoczął zaledwie 7 lat wcześniej. W 2002 r. ludzie zmęczeni wszechwładzą łotewskich oligarchów zakładają partię Jaunais Laiks – Nowa Era. Jej inicjatorem jest ówczesny szef Banku Łotwy Einārs Repše, Dombrovskis pracuje u niego jako specjalista od finansów. Niektórzy twierdzą, że to temu zawdzięcza późniejszą karierę, ale sam Repše zdecydowanie zaprzecza: – Do tworzenia nowej partii zgłosił się sam. Z jego strony było to działanie bardzo odważne. Wtedy każdy sprzeciw wobec władzy mógł się skończyć utratą pracy.

Krótko po założeniu partii przychodzą wybory, które wygrywa Nowa Era. Repše zostaje premierem, Dombrovskis – ministrem finansów. Ma 31 lat, zajmuje się konsolidacją wydatków państwa, ale po niespełna półtora roku koalicja rządowa upada. Minister zostaje europosłem. Jacek Saryusz-Wolski wspomina: – Dobry, ciężko pracujący poseł, zdeterminowany i odważny w działaniu. Taki łotewski Balcerowicz. I dodaje: – Zawsze chodził w krótkim rękawku, nawet wtedy, kiedy my trzęśliśmy się z zimna. A, i miał babcię Polkę.

Dombrovskis wie, że nosi nazwisko wymieniane w polskim hymnie. O Polsce wyraża się ciepło: – Jesteście dużym krajem w naszym regionie. Chcielibyśmy zachęcić Polaków do inwestowania na Łotwie. W Strasburgu angażował się w prace nad unijną Strategią dla Regionu Morza Bałtyckiego, aktywnie bronił interesów Łotwy, ale nie bał się też wnioskować o ostre cięcia w budżecie samej Unii. W wolnym czasie zwiedzał brukselskie restauracje – jego felietony kulinarne ukazywały się w gazecie „Diena” jako „Przewodnik po brukselskim świecie smaków i zapachów”.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną