Valdis Dombrovskis. Łotewski Balcerowicz
Barack Obama zastygł, przeglądając w październiku poranną prasę. „Połączcie mnie z tym chłopakiem. Muszę mu pogratulować!” – krzyknął do asystentów.
Valdis Dombrovskis, cudowne dziecko europejskiej polityki, ma 38 lat i polskie korzenie.
Ints Kalnins/Reuters/Forum

Valdis Dombrovskis, cudowne dziecko europejskiej polityki, ma 38 lat i polskie korzenie.

Premier, który przed rokiem przejął władzę w bankrutującym kraju i przeprowadził bardzo bolesne cięcia budżetowe, wydawał się skazany na porażkę. Do wyborów parlamentarnych w październiku 2010 r. poszedł z jednym hasłem: „Dombrovskis musi zostać”. I wygrał w cuglach. Jego zaplecze polityczne zdobyło największą liczbę mandatów w historii niepodległej Łotwy. To do tego 38-latka zapragnął zadzwonić z gratulacjami prezydent Obama.

Na łotewskim premierze gratulacje zachodnich polityków nie robią większego wrażenia. Pytany, jak czuje się jako cudowne dziecko europejskiej polityki, patrzy z zaskoczeniem: – Takiego określenia jeszcze nie słyszałem. Może to dlatego, że kiedy objąłem stanowisko, dziennikarze biegali za mną i pytali, jak poradzę sobie z bankrutującą gospodarką kraju. Teraz jesteśmy postrzegani jako przykład sprawnego wychodzenia z kryzysu. Taki przypadek łotewski.

Tuż po nominacji na premiera partyjna koleżanka obdarzyła go przezwiskiem Niedźwiadek, ale teraz kojarzy się on bardziej z mitycznym bohaterem Lāčplēsisem, czyli Niedźwiedziobójcą, który oddał życie za wolność łotewskiej ziemi. Źródło jego siły kryło się w niedźwiedzich uszach, więc na plakatach wyborczych Dombrovskis występował w czapce z takimi właśnie uszami. Było to jego jedyne ustępstwo na rzecz specjalistów od piaru.

Babcia Polka

Początek 2009 r.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną