Armageddon tuż-tuż
Co nam grozi w Nowym Roku? Brytyjski dziennik wymienia 10 zagrożeń dla ludzkości – od najmniej do najbardziej prawdopodobnego. Wygląda na to, że nie ma co liczyć na rychły koniec świata, który by rozwiązał wszystkie nasze problemy...
Najazd kosmitów to temat wciąż bardzo popularny.
Simczuk/Flickr CC by SA

Najazd kosmitów to temat wciąż bardzo popularny.

Planetę Nibiru wymyślił pod koniec lat 60. pisarz Zachariasz Sitchin w jednej ze swych książek.
NASA

Planetę Nibiru wymyślił pod koniec lat 60. pisarz Zachariasz Sitchin w jednej ze swych książek.

Kalendarz Majów kończy się w grudniu 2012 roku.
theilr/Flickr CC by SA

Kalendarz Majów kończy się w grudniu 2012 roku.

Erupcja superwulkanu będzie większa niż jakakolwiek erupcja wulkanu w naszej historii.
Twix/Flickr CC by SA

Erupcja superwulkanu będzie większa niż jakakolwiek erupcja wulkanu w naszej historii.

Zimą 2008 roku ponad jedna trzecia pszczół w USA zginęła w tajemniczych okolicznościach.
blmurch/Flickr CC by SA

Zimą 2008 roku ponad jedna trzecia pszczół w USA zginęła w tajemniczych okolicznościach.

Nie ma oczywiście wątpliwości, że człowiek wywiera coraz gorszy wpływ na środowisko, chociaż spora grupa ludzi uważa globalne ocieplenie za spisek liberałów.
suburbanbloke/Flickr CC by SA

Nie ma oczywiście wątpliwości, że człowiek wywiera coraz gorszy wpływ na środowisko, chociaż spora grupa ludzi uważa globalne ocieplenie za spisek liberałów.

Artykuł pochodzi z 1 numeru tygodnika FORUM, w kioskach od 3 stycznia.
Polityka

Artykuł pochodzi z 1 numeru tygodnika FORUM, w kioskach od 3 stycznia.

1. Inwazja kosmitów

Najazd kosmitów to temat bardzo popularny, od kiedy w 1898 roku H.G. Wells opublikował „Wojnę światów”. Strach przed atakami z Marsa, inwazją przybyszów spoza naszej Galaktyki albo stworzeń z innych wymiarów może rosnąć lub maleć, ale ciągle jest. Naukowcy stwierdzili, że tym większy, im więcej występuje zagrożeń na Ziemi.

Zdaniem tych, którzy wierzą w „bliskie spotkania”, większa liczba zaobserwowanych UFO, katastrofa latającego spodka w Roswell w Nowym Meksyku w 1947 roku oraz wyglądające na wiarygodne fotografie i filmy wideo przedstawiające statki kosmiczne oznaczają, że coraz bardziej grozi nam spotkanie z kosmitami.

Dowody: Fotografie, wideo, oficjalne komunikaty udowadniające, że rządy różnych państw monitorowały obecność UFO przez ponad 50 lat, historie o porwaniach i inne zeznania. Żaden z tych „dowodów” nie sugeruje jednak, że Ziemię podbije rasa szarych humanoidów o wielkich czarnych oczach, i to jeszcze w 2011 roku.

Prawdopodobieństwo: 1 procent

 

2. Zabójcza planeta

Na tysiącach stron w sieci internauci sugerują, że na początku XXI wieku nieznana wcześniej planeta zderzy się z Ziemią lub przeleci tak blisko niej, że zniszczy całą naszą cywilizację lub wywoła kataklizm na skalę globu.

Planetę Nibiru wymyślił pod koniec lat 60. pisarz Zachariasz Sitchin w jednej ze swych książek. Jego zdaniem, Nibiru to planeta naszego Układu Słonecznego, krążąca po szerokiej eliptycznej orbicie i okrążająca Słońce raz na mniej więcej 3700 lat. Tyle że nigdy nie zapowiadał, że Nibiru uderzy w Ziemię. Nie przeszkadza to niektórym twierdzić, że Nibiru jest siostrzanym brązowym karłem naszego Słońca i zobaczymy ją na niebie już całkiem niedługo.

Dowody: Niektórzy wskazują ogłoszone przez NASA w 2005 roku znalezienie dziesiątej planety na krańcach naszego systemu słonecznego – są tacy, którzy sądzą, że zbliży się ona niebezpiecznie do Ziemi w 2012 roku.

Prawdopodobieństwo: 2 procent

 

3. Katastrofa słoneczna

Niewiele scenariuszy końca świata połączonych z faktem, że kalendarz Majów kończy się w grudniu 2012 roku, może mieć oparcie w nauce. Zabójczy rozbłysk słoneczny lub ogromna eksplozja gazów w grudniu 2012 r. miałyby pochłonąć Ziemię, niszcząc ludzkość i cały ekosystem. Nie ma dowodów, że coś równie katastrofalnego wydarzyło się już wcześniej.

Dowody: Może występować pewna zgodność pomiędzy naturalnym, 11-letnim cyklem aktywności słonecznej a cyklami czasowymi Majów, chociaż to raczej słaby dowód. Nawet jeśli rozbłyski słoneczne mogłyby uszkodzić satelity, narazić zdrowie astronautów i spowodować przerwy w dostawie prądu, na pewno nie byłyby tak silne, by zniszczyć życie na Ziemi i na pewno nie w 2012 roku. W odległej przyszłości, kiedy na Słońcu skończy się „paliwo”, większość naukowców przewiduje, że stanie się ono czerwonym olbrzymem i pochłonie Ziemię. Nie dojdzie jednak do tego wcześniej niż za pięć miliardów lat.

W 2009 roku członek starszyzny Majów Apolinario Chile Pixtun podważył przepowiednie Majów o końcu świata i orzekł, że czas wcale się nie skończy 21 grudnia 2012 roku. Oświadczył przy tym, że ma już dość bombardowania go pytaniami o koniec świata. NASA również stwierdziła, że końca świata nie będzie w 2012 roku.

Prawdopodobieństwo: 3 procent

 

4. Zamiana biegunów magnetycznych (przebiegunowanie)

Wielu wyznawców teorii katastroficznych twierdzi, że nieunikniona jest nagła zamiana magnetycznych biegunów Ziemi – północny będzie południowym, a południowy północnym, co wpłynie na rotację naszej planety i pociągnie za sobą katastrofalne wydarzenia.

Powołują się przy tym na zjawisko przeskoków biegunów magnetycznych w przeszłości i twierdzą, że to wydarzenie można przewidzieć na podstawie badania plam słonecznych oraz teorii pola magnetycznego. Wielu uważa, że Majowie i starożytni Egipcjanie odkryli dowody na zamiany biegunów magnetycznych w przyszłości i że obecnie jest to tajemnica skrywana przez rządy.

Dowody: Badania naukowców z Uniwersytetu Princeton oraz Uniwersytetu Paula Sabatiera w Tuluzie we Francji wykazały, że bieguny zmieniły swoją pozycję około 800 milionów lat temu. Naukowcy ci badali skały w Norwegii i ustalili, że biegun północny zmienił położenie o około 50 stopni (jedna czwarta dystansu między biegunami) w ciągu 20 milionów lat.

Inni naukowcy odkryli, że okresowe zmiany w okolicach okołobiegunowych wpływają na położenie samych biegunów. Katastrofiści i naukowcy nie są jednak zgodni, kiedy miałoby dojść do zamiany biegunów. Zdaniem apokaliptycznych wizjonerów zamiana biegunów może odbyć się stosunkowo szybko, natomiast geolodzy uważają, że stanie się to za milion lat.

Prawdopodobieństwo: 10 procent

 

5. Superwulkan

Erupcja superwulkanu będzie większa niż jakakolwiek erupcja wulkanu w naszej historii. Naukowcy uważają, że stanie się to, gdy magma zbierze się pod powierzchnią Ziemi, ale nie będzie mogła się wydostać. Wzrost ciśnienia spowoduje, że nagle i niespodziewanie ogromna powierzchnia lądu zostanie rozerwana przez magmę, która wystrzeli spod ziemi. Takie wydarzenie doprowadziłoby do wydostania się trujących gazów i odłamków skał do atmosfery. Spowodowałoby „nuklearną zimę” i kolejne zlodowacenia albo zmiotłoby życie z powierzchni Ziemi.

Dowody: Wszystkie przepowiednie dotyczące superwulkanu skupiają się wokół tak zwanej superkaldery pod Parkiem Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Obraz z satelity pokazał, że około 10 mil pod powierzchnią parku znajdują się ogromne, mobilne masy magmy.

Wayne Thatcher z US Geological Survey stwierdził ostatnio w wywiadzie dla „Nature”: Teraz już wiemy, jak aktywna i zmienna jest kaldera pod parkiem Yellowstone. Nikt jednak nie wie, czy ten superwulkan wybuchnie, a jeśli tak – kiedy to się stanie.

Prawdopodobieństwo: 10 procent

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną