„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Trudny czas

Norwegia wychodzi z szoku

Norwegia powoli wychodzi z szoku w jakim pogrążyła się po piątkowym, największym w jej historii zamachu terrorystycznym, w którym straciło życie 76 osób.

W poniedziałkowej demonstracji jedności w obliczu tragedii, w której oddano hołd ofiarom tragedii, uczestniczyło prawie 200 tys. ludzi. To tak jakgdyby cała prawie Warszawa wyległa na ulice biorąc pod uwagę proporcje między ludnością Norwegii (8 razy mniejszej) i Polski. Plac Ratuszowy w Oslo zamienił się wieczorem w morze świec i róż, kiedy na sygnał wszyscy podnieśli je do góry. „To był najpiękniejszy widok, jaki kiedykolwiek widziałem”, powiedział młody aktywista rządzącej Partii Pracy Eskil Pedersen, który cudem ocalał z masakry na wyspie Utøya.

Ten pokaz solidarności pozwoli tym, którzy tam byli otrząsnąć się z traumy. Gniew wobec sprawcy nieszczęścia, 32-letniego Andersa Behringa Breivika jest nadal tak wielki, że kilka godzin przed demonstracją kilkutysięczny tłum chciał go zlinczować, kiedy opancerzonymi samochodami dowieziono go do sądu, który wydał formalny nakaz aresztowania. Ludzie nie mogą zrozumieć, że jest od dumny ze swego czynu. Stanął on przed sądem z wyzerowanym obliczem, powiedział sędzia Kim Heger, i oświadczył, że zrobiłby to raz jeszcze. Ludzie przed sądem uspokoili się, kiedy z sasiedniego urzędu stanu cywilnego wyszła para po ślubie. Powitano ją brawami. To też był znak, że Norwegia wraca do normalnego życia.

Norwedzy demonstrują także poparcie dla swoich przywódców, zwłaszcza młodego ciągle premiera Jensa Stoltenberga, kiedyś szefa socjaldemokratycznej młodzieżówki, przeciwko której wymierzony był zamach na wyspie. Uczestniczka poniedziałkowej demonstracji, Berit Maud powiedziała, że Stoltenberg podniósł ich na duchu wskazując na przyszłość, której nie są w stanie zakłócić nawet takie czyny. Będzie więcej demokracji więcej otwartości; Norwegia będzie Norwegią. nie lękajcie się - powiedział szef norweskiego rządu. Przywódcze zdolności premiera chwali także wielu polityków z zewnątrz.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną