Polityczne perypetie Europy

Jeśli Europa przetrwa
Komisarz Janusz Lewandowski o perypetiach politycznych Europy, kryzysie moralnym kapitalizmu i oczekiwaniu na reformy w Polsce
Czy Unia Europejska przetrwa obecny kryzys?
Unia Europejska

Czy Unia Europejska przetrwa obecny kryzys?

Zdaniem Janusza Lewandowskiego kryzys odsłonił problem, jakim jest bezpaństwowa waluta, wspólna dla różnych kultur gospodarczych, które trudno sprowadzić do wspólnego mianownika.
Unia Europejska

Zdaniem Janusza Lewandowskiego kryzys odsłonił problem, jakim jest bezpaństwowa waluta, wspólna dla różnych kultur gospodarczych, które trudno sprowadzić do wspólnego mianownika.

Lewandowski: Męczyła mnie oficjalna linia, którą musieliśmy głosić przez półtora roku, że Grecy za pomocą miękkiej restrukturyzacji długu i pakietów pomocowych będą w stanie obsłużyć swoje zadłużenie.
Unia Europejska

Lewandowski: Męczyła mnie oficjalna linia, którą musieliśmy głosić przez półtora roku, że Grecy za pomocą miękkiej restrukturyzacji długu i pakietów pomocowych będą w stanie obsłużyć swoje zadłużenie.

Wawrzyniec Smoczyński: – Nicolas Sarkozy straszy upadkiem Unii, Angela Merkel grozi rozpadem strefy euro. Pan komisarz boi się o przyszłość Europy?
Janusz Lewandowski: – Z perspektywy mojego pokolenia, które przeżyło wstrząsy stanu wojennego, trudy przerabiania socjalizmu na kapitalizm i demokrację, te wszystkie problemy są przezwyciężalne. Irytuje mnie nonszalancja traktowania projektu Unii Europejskiej. Dla mnie on jest najlepszą rzeczą, jaka przydarzyła się Europie od początku jej istnienia.

To dlaczego Merkel i Sarkozy straszą?
Bo wyczerpuje się cierpliwość demokratycznie wybranych przywódców. Zaufanie Niemców do projektu europejskiego spadło z 60 do 30 proc., to samo się dzieje także w innych krajach. Wspólna Europa stała się z jednej strony zwyczajna, a przez to mniej ceniona, z drugiej strony zaczyna się kojarzyć z problemami, a nie z ich rozwiązaniem. Chciałbym interpretować dramatyczne ostrzeżenia zachodnich przywódców jako wyraz ich odpowiedzialności za wspólnotę europejską, poddaną historycznej próbie.

Dlaczego mimo kolejnych szczytów nie udało im się zażegnać kryzysu strefy euro?
Ten kryzys odsłonił problem, jakim jest bezpaństwowa waluta, wspólna dla różnych kultur gospodarczych, które trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Wyzwanie, z którym zmagają się politycy, to nie tylko kłopoty pojedynczych państw, ale brak dobrego pomysłu na to, jak zaprowadzić na całym kontynencie standard gospodarności bliższy niemieckiej kulturze stabilizacji niż greckim nawykom rozrzutności. Znalezienie rozwiązania, które chroniłoby przed kolejnymi pożarami w strefie euro, a nie służyło tylko gaszeniu tych obecnych, wymaga czasu. Stąd coraz bardziej kosztowne kupowanie czasu za pomocą kolejnych pakietów ratunkowych.

Na dodatek to odgórne wychowywanie ku dyscyplinie budżetowej ma się odbywać za pośrednictwem instytucji, które nie cieszą się takim zaufaniem co kiedyś. Bruksela jest coraz bardziej inwazyjna, wymagająca, a to trudne do przełknięcia dla krajów, które żyją inną obyczajowością gospodarczą. Nie wyobrażam sobie takiego systemu kija i marchewki, który z poziomu Brukseli byłby w stanie wymusić nowe standardy gospodarności. Grecy nie protestują przeciwko pożyczkom, które mają otrzymać, tylko przeciw cięciom i wyrzeczeniom, które czekają ich w zamian.

Brytyjski sekretarz stanu powiedział, że strefa euro to płonący dom bez wyjść ewakuacyjnych.
Anglosasi zawsze złorzeczyli wspólnej walucie, ale ich Schadenfreude jest o tyle usprawiedliwiona, że eurostrefa zaczyna się zespalać jako obszar napięć i kłopotów. Naprawa euro idzie w parze z coraz głębszym uwspólnotowieniem długów i strat na przekór traktatom, co musi być okupione coraz większym transferem suwerenności na szczebel wspólnotowy. Jest to swoista federalizacja dokonująca się kuchennymi drzwiami, pod presją konieczności gospodarczej, a nie wskutek świadomego planu politycznego. Musi się to łączyć z otwarciem wyjść ewakuacyjnych oraz tolerancją dla tych uczestników wspólnoty, jak Wielka Brytania i kraje skandynawskie, które na taki model integracji nigdy się nie zgodzą.

Czyli powstaje Europa dwóch prędkości. Ściślej zjednoczony euroland i luźniej stowarzyszona Unia Europejska.
Tyle że nie oznacza to podziału na lepszych i gorszych. Próba ucieczki do przodu w gronie krajów tak różnych jak Niemcy i Włochy czy Holandia i Portugalia niekoniecznie musi się udać. Poza tą Europą rzekomo „pierwszej” prędkości pozostają kraje, które lepiej rokują na przyszłość, jak Szwecja, Dania, Estonia czy Polska. Ciekawsze grono!

W ubiegłym tygodniu mieliśmy lawinę dramatycznych wydarzeń: odwołane greckie referendum, niedoszły upadek rządu w Atenach. Co tak naprawdę się wydarzyło?
Zaczęliśmy wreszcie nazywać rzeczy po imieniu. Męczyła mnie oficjalna linia, którą musieliśmy głosić przez półtora roku, że Grecy za pomocą miękkiej restrukturyzacji długu i pakietów pomocowych będą w stanie obsłużyć swoje zadłużenie. Nieprawda, nie są w stanie! Na lipcowym szczycie UE stwierdzono wreszcie konieczność przystrzyżenia greckiego długu do bardziej racjonalnych rozmiarów. W ubiegłym tygodniu postawiono sprawę jeszcze jaśniej: albo Grecja da polityczny dowód, że jest gotowa do dalszych wyrzeczeń, albo wytyczy ścieżkę wychodzenia ze strefy euro.

Po drodze odmówiono Grekom prawa głosu we własnej sprawie.
To jest pewien paradoks, że próba odwołania się do werdyktu ludu załamała się w kolebce europejskiej demokracji...

Niemcy i Francja zagroziły jej wyrzuceniem z Unii.
Vox populi nie zawsze jest tożsamy z vox dei. Ten głos ludu mógł wpędzić Greków w jeszcze większe nieszczęście, a Europę w jeszcze większe tarapaty.

Ale jaki tytuł ma Europa, by wymuszać na Grekach rezygnację z referendum w sprawie decyzji, która zaważy na losie ich przyszłych pokoleń?
Strefa euro dopuściła się ingerencji, ponieważ od ubiegłego roku dzieli problem grecki z Grekami. Tak jak po każdym kryzysie finansowym dochodzi do uspołecznienia strat banków, na co się słusznie obruszamy, tak tutaj doszło do europeizacji strat wynikających z greckiej niegospodarności.

W praktyce to jednak inwestorzy przeważyli nad wyborcami. Czy to nie jest klęska demokratycznego kapitalizmu, w który pan wierzył?
Gospodarczy rozsądek wziął górę nad niewiadomą, jaka kryła się w greckim plebiscycie. Kapitalizm zespolił się z demokracją na progu XX w. wraz z wejściem na arenę wyborczą masowego elektoratu. Jednym z efektów tego zespolenia było życie ponad stan wielu krajów strefy euro. Ale związek kapitalizmu z demokracją jest nieco bardziej skomplikowany. Sami przerabialiśmy ten dylemat 20 lat temu. To, co jest koniecznością ekonomiczną, nie zawsze ma legitymizację polityczną. Tego typu reformy, jakie mogą uzdrowić Grecję, i takie, jakie przeprowadzaliśmy w Polsce na początku lat 90., są dobrem publicznym. Robi się je w imię przyszłości, nie zawsze do końca pojmowanej, niekiedy na przekór namacalnym i lepiej rozumianym interesom status quo, które mają na ogół silniejszą reprezentację polityczną. Mimo to trzeba je przeprowadzić.

W Polsce rząd Tadeusza Mazowieckiego działał w warunkach zawieszonej demokracji, a właściwa polityka wróciła w połowie 1991 r. Wtedy logika zmiany ustrojowej zderzyła się z brakiem mandatu demokratycznego. Czasem trzeba ten mandat dosztukować, na przykład poprzez zawarcie ponadpartyjnych, społecznych paktów, które umożliwiły przełom w Hiszpanii czy Irlandii w latach 80. W dzisiejszej Europie, przyzwyczajonej do wygód państwa dobrobytu, brakuje masowej akceptacji dla zmian, które mogłyby przygotować Stary Kontynent na wyzwania globalnej konkurencji.

Mario Vargas Llosa powiedział w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”: kapitalizm toczy głęboki kryzys moralny, perwersja nieokiełznanej chciwości. Czy kapitalizm był kiedykolwiek moralny?
Dużo czasu poświęciłem na studiowanie początków gospodarki rynkowej – wyobrażeń Adama Smitha oraz aksjologicznych i religijnych fundamentów tego ładu gospodarczego, który zrodził wiarę w przyszłość, czyniąc z pieniądza kapitał mnożący bogactwo. Wczesny kapitalizm w protestanckich enklawach uzyskiwał sankcję religijną, nakazując skrupulatność, wyrzeczenia i uczciwość kupiecką. Także Smith wierzył, że rozpętany egoizm ludzki układa się w harmonijną całość, bo tak ludzkość została zaprojektowana przez boskiego zegarmistrza.

Tak więc ideowym patronem narodzin kapitalizmu była hipoteza deistyczna. Bóg-stwórca powołał do życia mechanizm tak doskonały, że nie musi się wtrącać w jego funkcjonowanie. W praktyce wczesnemu kapitalizmowi towarzyszyły drakońskie kary za naruszanie własności prywatnej i ciągły niepokój sumienia – perspektywa piekła dla tych, którzy grzeszyli. Tę wczesną moralność kapitalizmu wspierała sankcja religijna, warunkowo nagradzająca sukces materialny. Protestancka postawa wobec przedsiębiorców była skrajnie odmienna od katolickiej, gdzie taki Wokulski był obywatelem drugiej kategorii.

Co się stało z protestancką etyką kapitalizmu?
Wyparowała w procesie zwanym sekularyzacją. Imperatywy moralne, wzmocnione sankcją religijną, zamieniły się z czasem w reguły prawa stanowionego. Wrosły także w obyczaje i kulturę, którą widać w wielu krajach, ze Skandynawią na czele. Procesem, który podważył moralny fundament kapitalizmu, były narodziny i rozwój usług finansowych, które oderwały się od gospodarki realnej i zaczęły się rządzić własnymi prawami. Reguły spekulacji finansowych, nagradzających szybki zysk i tworzących wirtualny świat „sam dla siebie”, są nie mniej odległe od moralności demokratycznego kapitalizmu niż nieufność wobec ludzi sukcesu gospodarczego, typowa dla lubelskiej czy podlaskiej plebanii.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną