Świat

Koniec Cavaliere

Po dymisji Silvio Berlusconiego

Koniec Berlusconiego to nie koniec włoskich kłopotów.

Premier Silvio Berlusconi wreszcie podał się do dymisji. Jego kurczowe trzymanie się fotela trwało prawie cały tydzień, a kilka dni temu nadal powtarzał, że nigdzie się nie wybiera. Mimo że przed parlamentem tłum rozgoryczonych Włochów krzyczał: Basta! Berlusconi powinieneś odejść!, on wciąż uważał, że kryzys jest chwilowy i uda mu się go przetrzymać. Przecież przez ponad 17 lat Włosi wybaczyli mu krętactwa finansowe, imprezy bunga-bunga i dosadny, prostacki język. Nawet cztery trwające przeciwko niemu procesy nie osłabiły go tak bardzo, jak kłopoty włoskiej gospodarki i niebezpiecznie wysoki poziom zadłużenia.

Zatwierdzona przez parlament ustawa budżetowa - ta, po której Berlusconi zgodził się odejść - przewiduje, że we budżecie Italii znajdzie się dodatkowo prawie 60 mld euro. Zgodnie z propozycjami rządu oszczędności ma przynieść m.in. wzrost podatku VAT, z 20 do 21 proc., wzrost cen paliwa i sprzedaży majątku państwowego, zamrożenie na 2 lata płac w sektorze publicznym i podwyższenie wieku emerytalnego kobiet do 60 lat, a potem nawet do 65 roku życia, tak aby wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w 2026 r. był taki sam.

Nowy, technokratyczny rząd, na czele którego stanie były unijny komisarz, ekspert ekonomiczny Mario Monti, nie będzie miał łatwego zadania. Włosi co prawda wiedzą, że czasy mogą być jeszcze cięższe i do oszczędzania trzeba będzie się przyłożyć, ale też trudno uwierzyć, że wraz z odejściem Cavaliere wszyscy zaczną uczciwie płacić podatki, zniknie dawanie łapówek, administracja stanie się przejrzysta, a włoski styl pracy nabierze dyscypliny. Włosi muszą uderzyć się w piersi. Berlusconi nie bez powodu rządził krajem tak długo. Smutne jest tylko to, że odejść musiał nie z powodu bunga-bunga, prostactwa czy niejasnych interesów, tylko dlatego, że nie poradził sobie z gospodarką.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną