Kredyt, naciski - afera w Niemczech

Prezydent w opałach
Z polskiego punktu widzenia nie ma powodu do zacierania rąk, że prezydent Niemiec znalazł się w opałach z powodu taniego kredytu, jaki w 2008 r. wziął od zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy, oraz nacisków, jakie w grudniu ubiegłego roku próbował wywrzeć na koncernie Springera i bulwarówce "Bild", która aferę wykryła.

Christian Wulff należy do tych – niezbyt już licznych w pokoleniu pięćdziesięciolatków – polityków niemieckich, dla których sprawy polsko-niemieckie mają szczególne znaczenie. Już jako premier Dolnej Saksonii angażował się na rzecz polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej. Jako prezydent Republiki Federalnej jedną ze swych pierwszych wizytę zagraniczną złożył w Warszawie. I wraz z prezydentem RP stworzył spolegliwy tandem w sprawach europejskich.

Niemiecka opinia publiczna jest zniesmaczona nie tyle nawet owym tanim kredytem, w którego otrzymaniu stanowisko premiera odgrywało jakąś rolę, ile faktem, że jako prezydent nie potrafił uciąć sprawy przyznając, że wzięcie kredytu było błędem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną