„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Meteoryt Santorum

Senator Partii Republikańskiej Rick Santorum, jeden z pretendentów do Białego Domu. Senator Partii Republikańskiej Rick Santorum, jeden z pretendentów do Białego Domu. Emmanuel Dunand/AFP / EAST NEWS
Na horyzoncie nadziei Partii Republikańskiej na Biały Dom pojawiła się nowa gwiazda, były senator Rick Santorum.

W pierwszych prawyborach, w Iowa, omal nie pokonał faworyta republikanów do nominacji prezydenckiej Mitta Romneya. Ale Santorum to polityk monotematyczny – mówi głównie o rodzinie, Bogu, potrzebie zakazu aborcji i małżeństw gejów. Jest konsekwentny: sprzeciwia się nawet antykoncepcji i sam jest ojcem sześciorga dzieci. Gorzej z wiernością zasadom „rządu minimum”, które głosi – jako senator szastał pieniędzmi podatników na programy korzystne dla swych wyborców. Po odejściu z Senatu dorobił się milionów na konsultacjach dla korporacyjnych klientów.

Należy więc do grupy typowych waszyngtońskich insiderów, którym nie ufają republikanie z Tea Party. A jego pryncypialność w sprawach społeczno-kulturowych odrzuca od niego wyborców niezależnych, zwykle liberalnych w tych kwestiach. Po sukcesie w Iowa fundusze zaczęły płynąć na jego kampanię, ale elity republikanów go nie poprą i wkrótce Santorum podzieli prawdopodobnie los poprzedników: Michelle Bachman, Ricka Perry’ego i Hermana Caina. Zapowiada się nudna kampania.

Polityka 02.2011 (2841) z dnia 11.01.2012; Flesz. Świat; s. 8
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną