Tenisistka Wiktoria Azarenka dzieli Białoruś

Wiktoria Mińska
Wiktoria Azarenka, która właśnie została najlepszą tenisistką świata, mocno podzieliła Białoruś. Wielu ma pretensje, że daje się propagandowo wykorzystywać Łukaszence. Choć nie musi.
Wiktoria ze zdobytym w Australian Open pucharem.
AP/EAST NEWS

Wiktoria ze zdobytym w Australian Open pucharem.

w objęciach Aleksandra Łukaszenki (razem z Karoliną Woźniacką - na fot. po prawej).
Vasily Fedosenko/Reuters/Forum

w objęciach Aleksandra Łukaszenki (razem z Karoliną Woźniacką - na fot. po prawej).

Występuje pod białoruską flagą. Flaga jest łukaszenkowska, zielono-czerwona, a nie w barwach wolnej Białorusi biało-czerwono-biała. Ale czy można za to potępiać Wiktorię? – To nasza dziewczyna, reprezentuje nasz kraj. Dzięki niej nie jesteśmy nieznaną nikomu postsowiecką republiką, świat znów usłyszał, że Białoruś istnieje – mówi Jarosław Romańczuk, kandydat do prezydentury w wyborach 2010 r., sam zapalony tenisista.

Azarenka (po białorusku Azaranka, po rosyjsku Azarienka) pasuje do propagandowych wzorców, bo wyszła z ludu i została bohaterką: po zwycięstwie w Melbourne nad Marią Szarapową (której rodzice wyjechali z Homla na Białorusi po wybuchu w Czarnobylu), prowadzi w światowym rankingu WTA. Na swój tytuł tyrała ciężko przez lata, pewnie wciąż ma w uszach słowa matki, że jeśli nie chce jak ona zostać sprzątaczką, musi harować.

Urodziła się w Mińsku jeszcze na sowieckiej Białorusi, zaczęła grać w tenisa, czy może odbijać tenisową piłkę, już w wolnym kraju. Wtedy w Mińsku (a tym bardziej na prowincji) nie było jeszcze tylu krytych kortów co dziś ani takich warunków do treningu. – Tenis nie był sportem popularnym, choć tutejsza szkoła tenisa była najsilniejsza w ZSRR. Wielu trenerów i fizjologów wyemigrowało stąd do Stanów – przypomina Jarosław Kołodyński, polski biznesmen mieszkający od lat na Białorusi, którego córka też grała.

Zaczęło się zmieniać dopiero za prezydentury Aleksandra Łukaszenki. Prezydent sam chwytał za rakietę, a to oznaczało zielone światło. Grywali z nim ważni ludzie, bo wypadało pokazać się, zadać szyku na korcie. Wypadało też finansować sport, Łukaszenka lubi sponsorów. – W autorytarnym państwie, jeśli jesteś w biznesie, z definicji coś musisz finansować – wyjaśnia Romańczuk. Białoruski tenis zaczął sponsorować Władimir Pieftiew, szef Biełtecheksportu, firmy zaangażowanej w branży zbrojeniowej, naftowej, finansowej i powiązanej z władzą. Wspierał Wiktorię, bo była utalentowanym i nadzwyczajnie pracowitym dzieckiem. – Dobrze, że się udało – mówi Romańczuk, bo bez pieniędzy i bez polityki pewnie nie byłoby sukcesów.

Dziś Pieftiew jest prawą ręką Łukaszenki, jeździ na nartach z prezydentem i jest szefem związku tenisa, a prezydent przewodniczy białoruskiej federacji olimpijskiej.

Ostatecznie prezydent ponad tenisa przedkładać zaczął narty, no i hokej: sam gra namiętnie, więc lodowiska są nieodłącznym elementem białoruskiego krajobrazu; w centrum Mińska, na placu przed Pałacem Republiki, też jest lodowisko, odkąd okazało się, że opozycja chce tutaj organizować protesty. Sport stał się częścią białoruskiej ideologii i propagandy. Skoro Łukaszenka gra w hokeja, to nawet babcie powinny grać także. Państwowa propaganda mówi o powszechnym dostępie do kortów i boisk, ale w praktyce kto chce zrobić w sporcie karierę – wyjeżdża z Białorusi.

Białoruscy hokeiści grają w Kanadzie w zawodowej lidze, a w narodowej drużynie przeważają obcokrajowcy, bo tutejsze przepisy tego nie zabraniają. Podobnie Azarenka: kiedy miała 14 lat, wyjechała z Białorusi do Polski, Hiszpanii, wreszcie do Arizony. Mieszka w Monte Carlo, podatkowym raju, jak zresztą wiele jej koleżanek i kolegów z kortów. Ale tak naprawdę żyje w Ameryce, tam ma najlepsze warunki do treningów i sprzyjający uprawianiu tenisa klimat. Nawet białoruski prezydent nie ma jej tego za złe, rozumie, że wprawdzie Zachód nie jest ideałem do naśladowania, ale trzeba tam grać, tam są turnieje, tam się zbiera punkty. I zarabia pieniądze. Jednak o milionach dolarów Azarenki białoruskie media nie piszą prawie wcale, żeby nie drażnić ludzi w kraju. Ale i tak ktoś w Internecie już policzył: żeby zarobić tyle, ile Azarenka ugrała podczas jednego turnieju w Australii, przeciętny Białorusin musiałby pracować 549 lat.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną