Republikańskie kandydatki na Pierwsze Damy

Pojedynek na żony
Ann Romney opowiada o swoich Cadillakach i cudownym ozdrowieniu. Karen Santorum widzi w mężu bożego posłańca, a Obama to dla niej wcielony diabeł. Robert De Niro ma rację, gdy ryzykownie żartuje, że Ameryka nie jest gotowa na „białą Pierwszą Damę”.
Karen Santorum jest tubą swojego męża nagłaśniającą jego walkę z liberalnym rozpasaniem Ameryki.
Eric Gay/AP/EAST NEWS

Karen Santorum jest tubą swojego męża nagłaśniającą jego walkę z liberalnym rozpasaniem Ameryki.

Ann Romney jest piękna, zachowuje się z naturalnym wdziękiem, mówi inteligentnie i zabawnie.
Ben Baker/Redux/Fotolink

Ann Romney jest piękna, zachowuje się z naturalnym wdziękiem, mówi inteligentnie i zabawnie.

Karen nie przemawia na wiecach męża. Zwykle stoi obok wpatrzona w niego jak w obraz i aprobująco kiwa głową, gdy Rick rzuca gromy na Obamę i podgryza Romneya.
Gage Skidmore/Flickr CC by SA

Karen nie przemawia na wiecach męża. Zwykle stoi obok wpatrzona w niego jak w obraz i aprobująco kiwa głową, gdy Rick rzuca gromy na Obamę i podgryza Romneya.

Romney zbiera w sondażach coraz więcej negatywnych ocen, więc stratedzy kampanii wezwali na pomoc jego żonę.
BU Interactive News/Flickr CC by 2.0

Romney zbiera w sondażach coraz więcej negatywnych ocen, więc stratedzy kampanii wezwali na pomoc jego żonę.

Obserwując ją na scenie obok męża, trudno nie uwierzyć Mittowi Romneyowi, gdy publicznie wyznaje jej miłość i przywiązanie. Ann Romney jest piękna, zachowuje się z naturalnym wdziękiem, mówi inteligentnie i zabawnie. Gdy na wiecach przedstawia wyborcom swojego męża, temperatura zgromadzenia od razu się podnosi. Kiedy przemawia sam Romney, emocje opadają, aby znowu się podnieść, gdy Ann puentuje wiec kolejnym dowcipem. Nie ulega kwestii, że żona jest wielkim atutem faworyta republikanów do nominacji prezydenckiej, może nawet jego cudowną bronią.

Romney słynie ze swojej jednowymiarowości – przemawia monotonnie, z podrabianą pasją, nie nawiązując prawdziwego kontaktu z publicznością – więc zadaniem małżonki jest pokazanie go w 3D, czyli, jak wyjaśnia jego sztab, „takim, jakim ludzie go nie znają”. Ann coraz częściej zabiera głos, bo droga Romneya do nominacji okazała się wyboista. Gdy jego głównym rywalem wydawał się Newt Gingrich, dwukrotny rozwodnik paradujący przed wyborcami z trzecią żoną, sama obecność Ann, pierwszej i jak dotąd jedynej małżonki, przypominała, kto naprawdę świeci przykładem konserwatywnych cnót.

Ale dziś najgroźniejszy konkurent to były senator Rick Santorum, który prowadzi krucjatę przeciw zapobieganiu ciąży, aborcji i feminizmowi. Podoba się to religijnej prawicy, ale odstrasza od republikanów kobiety – w sondażach Obama ma dwucyfrową przewagę w tej grupie wyborców. W połowie marca Ann Romney, nie wymieniając Santoruma z nazwiska, oświadczyła, że kobiety interesują się zupełnie czym innym: leży im na sercu gospodarka, trudności ze znalezieniem pracy, wysokie ceny benzyny i inne prawdziwe problemy. Podkreśliła, że nie potępia nikogo i niczego, nawet rozwodów Gingricha.

Ann strzela gafy

Małżonka Romneya nigdy nie interesowała się polityką. Jako pierwsza dama Massachusetts, gdzie Romney był gubernatorem, niewiele udzielała się publicznie. W czasie jego pierwszej kampanii o nominację w 2008 r. prawie nie zabierała głosu, a w obecnej mówiła, że nudzą ją debaty telewizyjne kandydatów. Nie było jednak rady – żony polityków ubiegających się o wysokie urzędy mają w USA szczególne obowiązki, a wyborcy chcą poznać potencjalną Pierwszą Damę Ameryki. Minimum to stałe pokazywanie się z nimi publicznie, przy najważniejszych okazjach z dziećmi, i uśmiechy do kamer.

Żony kandydatów prawicy wchodzą zwykle w rolę tradycyjnych małżonek, pozostają w cieniu męża, nigdy nie występują w równopartnerskim stylu jak Hillary Clinton czy Michelle Obama. Ale kiedy trzeba – np. gdy małżonek okazuje się nudny albo brzmi mało autentycznie – przystępują do zadań specjalnych. Tegoroczna walka o nominację republikańską tak bardzo się przeciąga, że grozi wzajemnym wyniszczeniem rywali jeszcze przed właściwym starciem z Barackiem Obamą. Romney zbiera w sondażach coraz więcej negatywnych ocen, więc stratedzy kampanii wezwali na pomoc jego żonę.

Ann Romney zaczęła od gafy. „Nie uważam się za osobę zamożną” – powiedziała w niedawnym wywiadzie dla telewizji Fox News. Każde dziecko w Ameryce wie, że Romney jest multimilionerem, a wyborcy pamiętają jego wypowiedź sprzed kilku tygodni, gdy ogłosił, że jego żona jeździ kilkoma Cadillakami. Romney chciał przypodobać się robotnikom z amerykańskich fabryk samochodów, ale zamiast tego wyszedł znowu na zadufanego bogacza. Ann broniła się w wywiadzie, że „bogactwo mierzy liczbą przyjaciół i ludzi, których kocha”, ale media nieżyczliwe prawicy cytowały oczywiście feralny początek wypowiedzi.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną