Biznes hazardowy w Rosji

Papa w tarapatach
Aresztowany w Polsce prokurator Aleksander Ignatienko raczej nie uniknie ekstradycji do Rosji. W Moskwie czeka go zasłużony proces za korupcję i ochronę nielegalnych kasyn. Jeśli wcześniej nie zginie w wojnie służb, które chcą przejąć jego interes.
W 2009 r. w Rosji weszła w życie ustawa delegalizująca hazard na całym terytorium, z wyjątkiem czterech wydzielonych stref na obrzeżach kraju.
Iliya Pitalev/AFP/EAST NEWS

W 2009 r. w Rosji weszła w życie ustawa delegalizująca hazard na całym terytorium, z wyjątkiem czterech wydzielonych stref na obrzeżach kraju.

Aleksander Ignatienko przyjechał do Zakopanego, by zobaczyć żonę i dzieci. 1 stycznia 2011 r. zobaczył jednak funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – oddział szturmowy zatrzymał jego auto na drodze pod Zakopanem i aresztował go na podstawie międzynarodowego listu gończego. Były wiceprokurator obwodu moskiewskiego jest oskarżony o korupcję i przestępstwa na terenie Rosji. W lutym tego roku sąd w Nowym Sączu wydał zgodę na jego ekstradycję i zatrzymał Ignatienkę w areszcie, miesiąc później decyzję podtrzymał sąd apelacyjny w Krakowie. Deportację prokuratora do Rosji może jeszcze wstrzymać minister sprawiedliwości – istnieje precedens w postaci sprawy Ahmeda Zakajewa, również zatrzymanego na podstawie rosyjskiego listu gończego, którego sąd nakazał zwolnić z aresztu.

Ale zarzuty pod adresem Zakajewa były motywowane politycznie, a te ciążące na Ignatience są natury czysto kryminalnej. W jego przypadku obawy dotyczą nie tyle sprawiedliwości procesu, jaki czeka go w Rosji, ile tego, czy oskarżony w ogóle go dożyje. Za skandalem, w który jest zamieszany, kryje się bowiem wojna rosyjskich struktur siłowych o wpływy w państwie i dostęp do zysków z korupcji. Co ciekawsze, według rosyjskich mediów to nie biznes skorumpował w tym wypadku sługi państwa, tylko wysokiej rangi prokuratorzy i funkcjonariusze rosyjskiego MSW stworzyli zorganizowaną grupę przestępczą, która przejęła od mafii kontrolę nad nielegalnym hazardem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną