Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Kamerdyner i purpuraci

W Watykanie trwa walka o władzę

Aresztowany pod zarzutem kradzieży poufnych dokumentów Paolo Gabriele, osobisty kamerdyner Benedykta XVI, to zapewne tylko pionek w watykańskiej walce o władzę.

Był jednym z niewielu członków wąskiego kręgu osób Domu Papieskiego i miał dostęp do tajnych źródeł, ale na razie nie ma dowodów, że handlował nimi dla zysku. Jest za to prawdopodobne, że podrzucał je nielegalnie włoskiemu dziennikarzowi Gianluigiemu Nuzziemu. Ten w wydanej właśnie książce „Jego Świątobliwość” ukazuje Watykan jako przeżarty korupcją. W negatywnym świetle przedstawia też „premiera Watykanu”, sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, który okazuje się podatny na polityczne uroki premiera bunga-bunga Berlusconiego.

Wyjaśnianie zawiłości i szczegółów afery zajmie sporo czasu i być może w ogóle nie zostanie upublicznione, gdyby Watykan zdecydował się nie wydawać kamerdynera sądowi włoskiemu, tylko sądzić go u siebie. Tak czy inaczej Paolo Gabriele nie będzie już wykradał papieskiej korespondencji i żadna watykańska frakcja już się nim do swych celów nie posłuży. Afera kamerdynerska to kolejna poważna wizerunkowa wpadka Watykanu za pontyfikatu Benedykta XVI. Potęguje wrażenie, że za Spiżową Bramą narasta chaos, na który papież spogląda bezradnie z dobrotliwym uśmiechem.

Polityka 22.2012 (2860) z dnia 30.05.2012; Komentarze; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Kamerdyner i purpuraci"
Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
18.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną