Spektakularne projekty architektoniczne zmorą Hiszpanii

Zabytki zbytku
Turyści zachwycają się nowoczesną architekturą Hiszpanii, mieszkańcy już niekoniecznie. Inwestycje, które stały się symbolem rozwoju kraju, dziś są dla niego kulą u nogi.
Miasteczko Sztuki i Nauki i most w Walencji.
Massimo Borchi/Corbis

Miasteczko Sztuki i Nauki i most w Walencji.

Centrum Sztuki w Avilés.
Inigo Bujedo Aguirre/Getty Images/Flash Press Media

Centrum Sztuki w Avilés.

Posąg miejscowego polityka Carlosa Fabry przed lotniskiem w Castellón.
Heino Kalis/Forum

Posąg miejscowego polityka Carlosa Fabry przed lotniskiem w Castellón.

Miasteczko Kultury Galicji w Santiago de Compostela.
Inigo Bujedo Aguirre/Corbis

Miasteczko Kultury Galicji w Santiago de Compostela.

Krwiopijca. Takim epitetem określają Santiago Calatravę rozżaleni mieszkańcy Walencji. Kilka tygodni temu założyli specjalną stronę calatravatelaclava.com poświęconą hiszpańskiemu architektowi.

To Calatrava zaprojektował walenckie Miasteczko Sztuki i Nauki oraz most L’Assut de l’or – większość oszałamiających i wybudowanych w ciągu ostatniej dekady projektów, które zmieniły Walencję i przyciągnęły do niej w sumie 40 mln turystów.

Wszystko to działo się w czasach boomu gospodarczego i nikt z lokalnych władz nie liczył się specjalnie z groszem. Na zmianę swojego wizerunku Walencja wydała aż 1,1 mld euro, a część z oddanych do użytku budynków Calatravy trzeba było kilkakrotnie poprawiać, ale w czasach prosperity dla polityków ani tym bardziej dla mieszkańców nie miało to zbyt wielkiego znaczenia. Lawina pretensji ruszyła dopiero, gdy załamał się rynek nieruchomości i pojawił kryzys, który dotknął całą Hiszpanię.

A przecież już w 2005 r., tuż po oddaniu do użytku jednego z ostatnich budynków Miasteczka, wyglądającego jak olbrzymi hełm Pałacu Sztuk im. królowej Zofii, okazało się, że główna sala operowa ma tak żenująco słabą akustykę, że trzeba ją zamknąć i przebudować. Z innego pomieszczenia trzeba było wymontować 200 siedzeń, bo z dalszych rzędów nic nie było widać. A po ulewnych deszczach część sceny stanęła w wodzie.

Budowa Agory, innego budynku Miasteczka, w którym odbył się m.in. tenisowy turniej Valencia Open 500, kosztowała 100 mln euro, a w czasie deszczu przecieka dach i na trybunach trzeba siedzieć pod parasolami. Kłopoty były też z mostem L’Assut de l’or, ponieważ na środku miał lekkie wzniesienie i dojeżdżający do połowy mostu kierowcy nie widzieli, co się dzieje za górką. Samochody regularnie na siebie wpadały i dopiero zamontowanie świateł uratowało sytuację. Tyle że to potroiło koszty mostu, tak jak wcześniej w górę poszybowała ostateczna cena za oddanie do użytku Pałacu Sztuk z 84 do 304 mln euro. Dla porównania warszawskie Centrum Kopernika (o prostszej bryle i trochę mniejszej powierzchni) zaprojektowano i wybudowano w krótszym czasie za niecałe 85 mln euro. Wrocławska Sky Tower, najwyższy budynek mieszkalny w Polsce (212 m), razem z przebudową infrastruktury wokół kosztował blisko 250 mln euro.

„Ludzie, którzy odpowiadają za roztrwonienie publicznych pieniędzy, w każdym innym demokratycznym kraju staliby już dawno przed sądem” – pisze jeden z oburzonych forumowiczów. Tymczasem w Walencji winnym na razie zrobiono tylko Calatravę. Stąd strona internetowa, której adres można w całości przetłumaczyć jako „Calatrava krwiopijca i oszust”.

Według autorów witryny, architekt był traktowany preferencyjnie przy przetargach i zawsze wygrywał, mimo że jego stawki były wyższe od innych. A jak przypominają, jego poprzednim projektom też można było sporo zarzucić, bo np. lotnisko w Bilbao na początku nie miało poczekalni, a na moście konstytucji w Wenecji ludzie nie widzieli szklanych stopni i łamali sobie nogi. Dodatkowo, jak twierdzi lewicowa opozycja, Calatrava zamiast w Walencji, skąd pochodzi i gdzie otworzył swoje biuro, zapłacił podatki w Zurychu w Szwajcarii, gdzie mieszka i pracuje na co dzień. A Walencja, która stoi dziś na skraju bankructwa, nie dość, że ma 600 mln euro dziury budżetowej, to jeszcze co roku musi płacić około 700 tys. euro za ochronę i konserwację budynków Calatravy.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną