Jakie trendy, społeczne zachowania i emocje się ujawniły i czy będą one trwałe? Wiele wskazuje na to, że mistrzostwa pokazały to, co w Polakach tkwi już od pewnego czasu.
Zapaść sondażowa Ruchu Palikota (3 proc. w ostatnim badaniu CBOS, wobec 10 proc. w zeszłorocznych wyborach) nie musi oznaczać początku końca tego ugrupowania, jak wieszczą jego najwięksi wrogowie, ale na pewno jest to koniec początku.
Satyra ma to do siebie, że potrafi się czasem zagalopować. Niemniej każdego mieszkańca Ukrainy chętnie przeproszę za zaistniałą sytuację i swój poziom satyry. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy po przekroczeniu granic ona nagle staje się zbrodnią, a jej twórca zbrodniarzem?
Pięć lat czekaliśmy na to, aby się dowiedzieć, że nadal wiemy niewiele. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście umorzył właśnie sprawę b. kierownictwa CBA z Mariuszem Kamińskim na czele o nadużycie władzy w związku z tzw. aferą gruntową.
Nie zmogła go Czarna Śmierć, zjednoczenie Włoch ani dwie wojny światowe. Trzeba było kryzysu w odległej Hiszpanii, by najstarszy bank świata, założony w 1472 r. Monte dei Paschi ze Sieny, znalazł się w tarapatach.
Wasilewski, Polański, Obraniak, Grosicki, warzywniak i tak dalej... Zapewne po raz ostatni w logicznym ciągu szepczę pod nosem tę złowróżbną modłę, klepię ten pacierz mroczny, przywołuję upadłych bohaterów, wyciągam ich z grobu naszych nadziei.
Czy mam jakieś emocje związane z rozgrywającymi się właśnie mistrzostwami? Owszem, mam ich sporo, głównie negatywne.
Błagam wszystkich nowo ochrzczonych apostatów, którzy zarzucając na szyję kibicowski szalik, zarzucili szachy, pasjansa i inne refleksyjne sporty – nie idźcie drogą zgubnej fascynacji futbolem.
Schetyna ma wrodzony talent politycznego wojownika, w dodatku po dobrej szkole przetrwania. Nawet gdy przegrywa, szybko udowadnia, że trzeba się z nim liczyć.
Stenogramy z posiedzeń komisji etyki poselskiej to często gotowy scenariusz komedii. Byłoby śmiesznie, gdyby nie były prawdziwe.
Aresztowanie najbliższych ongiś współpracowników Jana Kulczyka spowodowało spekulacje, że ktoś chce uniemożliwić Doktorowi biznesowy powrót do kraju. Zwłaszcza że zarzuty dotyczą prywatyzacji TP SA, czyli sprawy z 2000 r.
Polskie szkolnictwo zakończyło mijający rok z niekłamaną ulgą. Upiekło się – odrobienie najtrudniejszych zadań odłożono na przyszły.
Cztery miesiące temu pod Szczekocinami zderzyły się pociągi. Ratujący dostali medale w zamszowych pokrowcach. Ratowani – niedotrzymane obietnice.
Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie orzekał, że przywileje Polskiego Związku Działkowców są niezgodne z ustawą zasadniczą, a parlament jeszcze je zwiększał – wyborcze głosy miliona działkowców były zbyt cenne.
Czy małe sklepy będą wreszcie chętniej przyjmować karty? Czy zapłacimy nimi kiedyś w Biedronce? Jest na to szansa, ale najpierw banki oraz organizacje Visa i MasterCard muszą ograniczyć najwyższe w Europie prowizje.
Szykuje się nowa afera ACTA – ostrzegają przedsiębiorcy i prawnicy. Bzdura, chcemy tylko ułatwić życie polskim wynalazcom – odpowiada nasz rząd. Przedmiotem sporu jest Jednolity Patent Europejski.
W Rio de Janeiro 50 tys. osób, w tym 1,5 tys. negocjatorów ze wszystkich państw ONZ, próbowało opisać nowy ład świata na XXI w.
Nowy prezydent został wybrany, ale wojsko będzie dalej rządzić krajem. Egipska armia jest dziś jedną z największych na świecie korporacji wielobranżowych.
Los Silvio Berlusconiego spoczywa w rękach marokańskiej specjalistki od tańca na rurze. Jeśli dziewczyna zacznie mówić, były premier pójdzie na sześć lat do więzienia. Na razie odgraża się, że może obalić rząd Mario Montiego.
Playboy z telenoweli wykształcony przez Opus Dei walczył z populistycznym awanturnikiem. Kartele narkotykowe obcinały głowy, a studenci wyszli na ulice. Taki był Meksyk przed wyborami.
300 lat temu przyszedł na świat jeden z najbardziej wpływowych myślicieli czasów nowożytnych. Jan Jakub Rousseau to osobowość pełna sprzeczności, filozof chętnie przywoływany i często opacznie rozumiany.
Euro 2012 na moment skojarzyło Polskę i Ukrainę. Dwa kraje, które łączy i dzieli tysiąc lat historii – kulejące sąsiedztwo na kresach UE.
Rozmowa z prof. Pawłem Artymowiczem, fizykiem i pilotem badającym przyczyny katastrofy smoleńskiej
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Najciężej chorych też trzeba leczyć, ale nikt nie chce za to płacić.
Smutne jest to, że od strony inscenizacyjnej, operatorskiej, jak również aktorskiej film Delpy wypada znacznie gorzej od „Dyktatora”. A to grzech naprawdę ciężki.
Już samo wyliczenie dziewięciu tytułów tej skromnej antologii mogłoby posłużyć za jej rekomendację.
Dla każdego szanującego się kinomana to pozycja obowiązkowa.
Wpływ, jaki Aleksiej German wywarł na rodzimą kinematografię, trudno przecenić.
Finałowe wielkie weselne pijaństwo jest usprawiedliwieniem komedii pomyłek.
Czy społeczeństwo powinno dawać kolejną szansę kibolom? Poruszające i na czasie.
Izabella Cywińska w „Zbrodni z premedytacją” znajduje analogie do paranoicznego śledztwa w sprawie rzekomego zamachu pod Smoleńskiem.
Kto wie, czy nie najciekawsze stronice książki to odpowiedź na pytanie, jaką rolę odegrał Adam Michnik w ostatnich latach życia Pana Antoniego.
W najnowszej książce sir Ian Kershaw poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego Niemcy nie potrafili zapobiec doprowadzeniu przez Hitlera do całkowitego zniszczenia państwa.
Lektura jednorazowego użytku, która świetnie się sprawdzi w tramwaju czy autobusie.
Wszystko wskazuje na to, że w tych klimatach Mika odnajduje się najlepiej. I oby tak dalej.
Bardzo porządna i mało nowoczesna rockowa płyta, eksponująca gitarę i wokal Walsha.
Muzyka do wielokrotnego smakowania i odkrywania piękna dźwięków jakże odległych od tego, co na listach przebojów umieszczają fabryki hitów na czasie.
Dla starszych ta wystawa może okazać się sentymentalną podróżą w przeszłość, dla młodszych – podróżą do świata z pogranicza Kafki, Orwella i Monty Pythona.
Na Forum Romanum przed gmachem senatu trzech mężczyzn czyta na głos mowę Marka Antoniusza z tragedii „Juliusz Cezar” Szekspira. Nie, to nie próba teatru amatorskiego, to tylko czytelnicy chcieli poczuć, jak brzmią te słowa w miejscu, gdzie według legendy zostały wypowiedziane.
Historia kolumbijskiej cumbii, poznawanej na nowo dzięki fali wydanych płyt, to zaskakujący przypadek pięknej muzycznej hybrydy. Czyżby nowa Buena Vista Social Club?
Niedawno minęła setna rocznica śmierci Bolesława Prusa. Kilka tygodni wcześniej ukazała się powieść „Alkaloid” ze Stanisławem Wokulskim w roli głównej. To nie pierwsza próba dopisywania dalszych losów, klasycznym już, bohaterom.
Wraz z końcem mijającego sezonu w ruch pójdą dyrektorskie fotele. Jak na tej masowej zamianie miejsc wyjdzie polski teatr?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Turyści zachwycają się nowoczesną architekturą Hiszpanii, mieszkańcy już niekoniecznie. Inwestycje, które stały się symbolem rozwoju kraju, dziś są dla niego kulą u nogi.
O tajnym planie radykalnej odmiany Polski - mówi Adam Wajrak.
Jeśli transmisja meczu Niemcy-Włochy zerwie się choćby na chwilę, sędzia natychmiast przerwie spotkanie. W wielkiej piłce to widzowie są najważniejsi.
Zbuntowanych Greków, kanapowych podróżników i przeciwników ACTA łączy jedno: chcą dzielić się z innymi. Autor książki „Share or Die” widzi w tym początek rewolucji i proponuje przenieść nasze internetowe zwyczaje do realu.
„Piłka nożna jest – a raczej bywa – ciekawym sportem”, zauważa w „Gazecie Polskiej” prof. Zdzisław Krasnodębski.
Jak wiadomo, Jarosław Kaczyński postanowił zreformować polską piłkę nożną oraz PZPN i wydelegował do tej roboty Michała Listkiewicza oraz Zbigniewa Bońka.
Kibicem piłkarskim bynajmniej nie jestem, ale patriotą polskim jak najbardziej – wyjaśnia pan Krzysztof, majster budowlany, który ku zaskoczeniu znajomych udekorował obejście na biało-czerwono.