„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

Urugwaj nacjonalizuje marihuanę

W Urugwaju to państwo zajmie się uprawą marihuany oraz dystrybucją wśród zarejestrowanych użytkowników. W Urugwaju to państwo zajmie się uprawą marihuany oraz dystrybucją wśród zarejestrowanych użytkowników. Guillermo Arias/Xinhua Press / Corbis

Ciekawy eksperyment w ramach coraz popularniejszego w Ameryce Łacińskiej pragmatycznego kursu względem narkotyków. W Urugwaju rządowy projekt przewiduje, że to państwo zajmie się uprawą marihuany oraz dystrybucją wśród zarejestrowanych użytkowników. Cel takiej operacji – jak tłumaczy minister obrony Eleuterio Huidobro – byłby podwójny: uderzałaby w kartele narkotykowe, ograniczając ich dochody, oraz zniechęcałaby do używania twardych narkotyków, zwłaszcza kokainy. Marihuana, tańsza niż obecnie na rynku i w limitowanych ilościach, trafiałaby do tych, którzy się zarejestrują. W ten sposób dystrybucja znalazłaby się pod ścisłą kontrolą. Losy tego eksperymentu z pewnością śledzić będą inni. Głosy opinii publicznej i samych zainteresowanych są podzielone: od umiarkowanego entuzjazmu po silne wątpliwości, że w ten sposób państwo uzyska listę konsumentów trawki.

Polityka 26.2012 (2864) z dnia 27.06.2012; Flesz. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Klasyki Polityki

O Niemcu, co chciał pięknej Polki

Bracia D. podając się za biedne, aczkolwiek niezwykle urodziwe Polki, flirtowali listownie z obcokrajowcami. Ci przysyłali im pieniądze. Zabawę popsuli Holender i Niemiec. Nie wystarczały im listy, chcieli się żenić.

Adam Jaworski
14.09.2002
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną