„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Powrót z autu

Enrique Peńa Nieto - nowy prezydent Meksyku. Enrique Peńa Nieto - nowy prezydent Meksyku. Jose Mendez/EPA / PAP

Nie było niespodzianek. Nowym prezydentem Meksyku będzie 45-letni Enrique Peńa Nieto, dotychczasowy gubernator stanu Meksyk i kandydat opozycyjnej Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej (PRI). Tym samym do władzy po 12 latach przerwy wraca ugrupowanie, które autorytarnie i nie stroniąc od korupcji rządziło Meksykiem przez 71 lat. Zgodnie z sondażami gładko pokonał rywala z lewicy i reprezentantkę rządzących dotąd konserwatystów, pierwszą kobietę ubiegającą się o najwyższy urząd w państwie.

Peńa nie jest politykiem idealnym. Przeciwnicy zarzucają mu, że bezbarwny, bezideowy, technokrata, z ustami pełnymi frazesów. I że popularność zawdzięcza podejrzanie bliskim związkom ze stacjami telewizyjnymi, modnym fryzurom formowanym dużą ilością żelu, żonie aktorce grającej w popularnej telenoweli, a także słabościom konserwatystów. Bo ci nie tylko rozpętali trwającą już siódmy rok wyjątkowo dramatyczną wojnę z gangami narkotykowymi, która pochłonęła 55 tys. ofiar, ale także nie zasypali wielkiej przepaści między bogatymi a najbiedniejszymi. Choć wielu, zwłaszcza starszym Meksykanom, PRI kojarzy się fatalnie, właśnie nadzieje na rozkwit gospodarczy i poprawę bezpieczeństwa zachęciły do głosowania na Peńę i innych kandydatów partii, bo razem z prezydentem wybierano ponad 600 członków obu izb parlamentu i niektórych gubernatorów. Peńa ma przed sobą 6-letnią kadencję, konstytucja nie przewiduje reelekcji. A do pałacu prezydenckiego wprowadzi się dopiero w grudniu.

Polityka 27.2012 (2865) z dnia 04.07.2012; Flesz. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną