Świat

Piarowiec Watykanu

Amerykanin Greg Burke - starszy specjalista od public relations w Watykanie. Amerykanin Greg Burke - starszy specjalista od public relations w Watykanie. ALBERTO PIZZOLI/AFP / EAST NEWS

Tego jeszcze papieski Rzym nie widział. Po serii katastrof wizerunkowych kurialiści stworzyli stanowisko starszego specjalisty od public relations. I zaraz podjęli starania, żeby obsadzić na nim Grega Burke’a. 52-letni Amerykanin z ponad 20-letnim stażem korespondenta w Rzymie początkowo odmówił. Po prostu lubi swoją pracę korespondenta. Absolwent dziennikarstwa na uniwersytecie Columbia, ostatnio pracował dla prawicowej siecii Fox News, wcześniej dla tygodnika „Time” i konserwatywnej prasy katolickiej w USA. W końcu jednak się zgodził. Na piarze się specjalnie nie zna, ale nie ma z tym problemu, bo wie, czego po nim oczekuje watykański Sekretariat Stanu, który go zatrudnił.

Burke nie będzie rzecznikiem Stolicy Świętej. Tę funkcję nadal pełni jezuita Federico Lombardi. Będzie raczej watykańskim odpowiednikiem „dyrektora komunikacji” w Białym Domu, czyli strategiem od polityki medialnej Kościoła. Burke jest oddanym synem Kościoła i świeckim członkiem Opus Dei, żyjącym w celibacie i oddającym Kościołowi sporą część dochodów. Niedawno otrzymał obywatelstwo włoskie.

Polityka 28.2012 (2866) z dnia 11.07.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną