Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Piarowiec Watykanu

Amerykanin Greg Burke - starszy specjalista od public relations w Watykanie. Amerykanin Greg Burke - starszy specjalista od public relations w Watykanie. ALBERTO PIZZOLI/AFP / EAST NEWS

Tego jeszcze papieski Rzym nie widział. Po serii katastrof wizerunkowych kurialiści stworzyli stanowisko starszego specjalisty od public relations. I zaraz podjęli starania, żeby obsadzić na nim Grega Burke’a. 52-letni Amerykanin z ponad 20-letnim stażem korespondenta w Rzymie początkowo odmówił. Po prostu lubi swoją pracę korespondenta. Absolwent dziennikarstwa na uniwersytecie Columbia, ostatnio pracował dla prawicowej siecii Fox News, wcześniej dla tygodnika „Time” i konserwatywnej prasy katolickiej w USA. W końcu jednak się zgodził. Na piarze się specjalnie nie zna, ale nie ma z tym problemu, bo wie, czego po nim oczekuje watykański Sekretariat Stanu, który go zatrudnił.

Burke nie będzie rzecznikiem Stolicy Świętej. Tę funkcję nadal pełni jezuita Federico Lombardi. Będzie raczej watykańskim odpowiednikiem „dyrektora komunikacji” w Białym Domu, czyli strategiem od polityki medialnej Kościoła. Burke jest oddanym synem Kościoła i świeckim członkiem Opus Dei, żyjącym w celibacie i oddającym Kościołowi sporą część dochodów. Niedawno otrzymał obywatelstwo włoskie.

Polityka 28.2012 (2866) z dnia 11.07.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną