Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zemsta goni zemstę

Francuscy śledczy z wydziału przestępstw finansowych przeszukali dom i biuro Nicolasa Sarkozy’ego w centrum Paryża. Były prezydent i jego małżonka wyjechali kilka dni wcześniej na wakacje do Kanady. Rewizję zarządził sędzia śledczy, badający sprawę nielegalnego finansowania kampanii prezydenckiej Sarkozy’ego w 2007 r., w szczególności datków, które rządząca wówczas partia UMP miała otrzymać od Liliane Bettencourt, dziedziczki fortuny kosmetycznej L’Oréal. Policjanci nie zarekwirowali jednak żadnego dokumentu, sam Sarkozy nie został też o nic oskarżony, choć od lat krążą informacje, że osobiście przyjmował koperty od Bettencourt.

Jeśli coś spędza mu sen z powiek, to prędzej tzw. afera Karaczi. Chodzi o rzekome prowizje od sprzedaży okrętów podwodnych do Pakistanu – pieniądze miały zasilić kampanię Eduarda Balladura w 1995 r., której rzecznikiem był Sarkozy, a sprawa może mieć pośredni związek z tajemniczym zamachem na francuskich stoczniowców w Karaczi w 2002 r. Według jednej z teorii, była to zemsta pakistańskiego wywiadu za niewypłacenie prowizji dla tamtejszych pośredników – wybory w 1995 r. wygrał ostatecznie skłócony z Balladurem Jacques Chirac, który nakazał rozmontować cały układ.

Formalnie immunitet Sarkozy’ego ustał miesiąc po wyprowadzce z Pałacu Elizejskiego. Nie może on też liczyć na niepisaną umowę o nietykalności byłych prezydentów – sam ją złamał, pozwalając na proces i skazanie Chiraca za malwersacje w paryskim Ratuszu.

Polityka 28.2012 (2866) z dnia 11.07.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną