Francja: kryzysowe oszczędności - w kieszeniach polityków

Złoto dla wybranych
François Hollande nakłada karne podatki na najbogatszych Francuzów. Ale oszczędzanie powinien zacząć od polityków, których styl życia i przywileje przyprawiają o zawrót głowy.
Pałac Elizejski (prezydent): 108 mln euro budżetu, 983 pracowników, 121 samochodów.
FRANCOIS GUILLOT/AFP/EAST NEWS

Pałac Elizejski (prezydent): 108 mln euro budżetu, 983 pracowników, 121 samochodów.

Dla zwykłych Francuzów święto 14 lipca wyglądało jak zawsze – żołnierze przedefilowali po Polach Elizejskich, myśliwce rozpyliły tricolore nad Łukiem Triumfalnym. Ale wpływowi paryżanie znów nie dostali cennych zaproszeń. Od 30 lat każdy prezydent Francji wydawał przyjęcie dla kilku tysięcy osób w ogrodach Pałacu Elizejskiego. Ostatnie garden party odbyło się w 2009 r., potem rząd musiał ujawnić jego koszt: 732 tys. euro. Nicolas Sarkozy, piętnowany za wystawny tryb życia, odwołał dwa kolejne przyjęcia. Teraz François Hollande poszedł jeszcze dalej: w sobotę otworzył ogrody dla zwykłych obywateli.

„Chcę, by to miejsce przynosiło pożytek Francuzom i nie zmieniło mojego stylu życia” – mówił kilka dni wcześniej w pierwszym reportażu telewizyjnym z Pałacu Elizejskiego, od kiedy objął władzę. Sarkozy czuł się tutaj jak u siebie w domu, Hollande wciąż sprawia wrażenie, jakby był gościem. Nowy prezydent nie wprowadził się do pałacu, przychodzi tam tylko do pracy, nie zajeżdża też limuzyną pod same schody. W ogóle nie ma limuzyny – wozi się zwykłym hatchbackiem bez asysty motocyklowej, wysiada tuż za bramą, a przez żwirowany dziedziniec maszeruje już na piechotę. Francuzi mają zobaczyć skromność i pokorę.

Nie wszystko da się jednak zmienić. Tak jak poprzednicy Hollande pracuje w Pozłacanym Salonie, urządzonym dla żony Napoleona III cesarzowej Eugenii.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną