Świat

Ostatni rachunek

Laszlo Csatary okazał się nr 1 na liście poszukiwanych zbrodniarzy wojennych Centrum Wiesenthala w Jerozolimie. Laszlo Csatary okazał się nr 1 na liście poszukiwanych zbrodniarzy wojennych Centrum Wiesenthala w Jerozolimie. ATTILA KISBENEDEK/AFP / EAST NEWS

Dziennikarzom brytyjskiego tabloidu „The Sun” powiodło się to, co od 10 miesięcy nie udawało się budapeszteńskiej prokuraturze. Odnaleźli Laszlo Csatary’ego. Sympatyczny emeryt ze spokojnej ul. Jagello, jak na swoje 97 lat w niespotykanej formie, jeżdżący jeszcze samochodem, okazał się nr 1 na liście poszukiwanych zbrodniarzy wojennych Centrum Wiesenthala w Jerozolimie. We wrześniu ub.r. Centrum za 25 tys. dol. kupiło informacje pozwalające namierzyć Csataryego i podzieliło się tą wiedzą z Budapesztem.

Za udział w likwidacji getta w Koszycach (był tam – za regentury Horthyego, po aneksji tych terenów w 1944 r. – szefem policji słynącym z okrucieństwa i sadyzmu) został w 1948 r. w ówczesnej Czechosłowacji skazany zaocznie na karę śmierci. Po wojnie pod przybranym nazwiskiem schronił się w Kanadzie, gdzie handlował sztuką, ale w 1995 r. dopadła go przeszłość. Pozbawiony obywatelstwa, uciekł przed deportacją i od 17 lat, już nie skrywając nazwiska, spokojnie mieszkał w Budapeszcie. Dopiero teraz, kiedy sprawa stała się głośna, został przesłuchany i osadzony w areszcie domowym.

Zdaniem łowcy nazistów Serge’a Klarsfelda raczej nie doczeka wyroku. Nie tylko z powodu zaawansowanego wieku. Po tylu latach materiał dowodowy bywa wątły i mało jest śladów materialnych na piśmie. Dwa lata temu oskarżony o zbrodnie wojenne Sandor Kepiro, też odnaleziony przez Centrum Wiesenthala, został przez węgierski sąd z braku dowodów uniewinniony. Rewizji procesu już nie doczekał.

Polityka 30.2012 (2868) z dnia 25.07.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną