Świat

Facebook w niełasce

FB stracił połowę wartości

Kurs akcji najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie spadł już o połowę od debiutu. A może być jeszcze gorzej, bo niektórym pierwotnym udziałowcom jeszcze nie wolno sprzedawać papierów.

Kto na Facebooku chciał zarobić i kupił jego akcje po 38 dolarów za sztukę w chwili debiutu, ten w ostatni piątek miał już straty w wysokości 50 proc. Taki wynik inwestycji po zaledwie trzech miesiącach to prawdziwa katastrofa. Ostatnie spadki związane są z zakończeniem okresu blokady dla niektórych pierwotnych akcjonariuszy, którzy dotąd nie mogli sprzedawać na giełdzie swoich udziałów. Niestety, w połowie listopada podobne obostrzenia będą wygasać wobec następnych posiadaczy akcji Facebooka, a to może oznaczać tylko jedno – dalsze spadki są bardzo prawdopodobne, jeśli nagle nie wzrośnie zainteresowanie internetowym gigantem.

Na giełdzie NASDAQ nie ma już śladu po facebookowej gorączce. Trwa raczej poszukiwanie rzeczywistej wartości tej firmy, a inwestorzy zastanawiają się, o ile jeszcze ten społecznościowy gigant może urosnąć i jak wiele pieniędzy będzie zarabiał za kilka lat. Dziś największym wyzwaniem dla serwisu jest mobilna rewolucja, czyli coraz częstsze korzystanie z sieci na tabletach, a zwłaszcza smartfonach.

Dzięki ekspansji nowych telefonów komórkowych wizyty na Facebooku są coraz częstsze, ale za tym nie idą na razie wyższe wpływy. Firma musi przekonać akcjonariuszy, że jest w stanie wymyślić odpowiednią formułę reklam na mobilnych urządzeniach. To zarobki z tego źródła będą musiały bowiem w przyszłości zrekompensować mniejszą liczbę wyświetleń stron Facebooka na tradycyjnych komputerach. Na razie wpływy z reklam w wersji mobilnej Facebooka są bardzo małe.

Udziałowcy  dzisiaj liczą przede wszystkim na uspokojenie atmosfery wobec firmy. Po wyjątkowo kontrowersyjnym debiucie i chaotycznym handlu akcjami w pierwszych dniach, a potem szybkim spadku kursu Facebook chce być traktowany już bez początkowych emocji. Jego szefowie mają nadzieję, że cena rzędu kilkunastu dolarów za akcję wyda się wielu inwestorom wystarczająco atrakcyjną, by znów zaufać serwisowi. To z pewnością wielki, solidny, dobrze zarządzany koncern i jeden z liderów światowego Internetu, który jednak nie jest na razie maszynką do zarabiania pieniędzy i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zdoła przekuć swoją ogromną liczbę użytkowników w równie imponujące zyski.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną