Syryjscy powstańcy w tureckich obozach

Trwałe uszkodzenia
Emad pamięta skowyt moździerza, krzyk, huk, jęki, a potem ciszę. Zginęła żona, piątka dzieci i piątka braci. Bombardowanie przeżył tylko on.
Do Turcji uciekło dotychczas 70 tys. Syryjczyków. Rząd w Ankarze wciąż deklaruje, że granica z Syrią pozostanie otwarta. Na fot. obóz w Reyhanli.
Osman Orsal/Reuters/Forum

Do Turcji uciekło dotychczas 70 tys. Syryjczyków. Rząd w Ankarze wciąż deklaruje, że granica z Syrią pozostanie otwarta. Na fot. obóz w Reyhanli.

Od granicy z Syrią do szpitala w Reyhanli jest 5 km. Przyjechali tu kilka dni temu. Pierwszy jest ranny w oko, drugiemu odłamki pocisku poharatały łydki, trzeci – wychudzony, z zapadniętymi policzkami nierówno pokrytymi kępkami zarostu, ze szklistymi oczami – ma ranę na twarzy i nodze. Mają dwadzieścia, góra dwadzieścia kilka lat. W przedrewolucyjnym życiu kelner, fryzjer, inżynier, jeszcze niedawno żołnierze Wolnej Armii Syryjskiej na linii frontu, dziś rebelianci na rekonwalescencji.

Ahmet

Inżynier woli nie podawać prawdziwego imienia, boi się o rodzinę, która została w Syrii. – Napisz, że Ahmet – prosi sepleniąc. Mówił wyraźnie, dopóki kula nie musnęła szyi i nie przebiła szczęki. Zbiegł do Turcji, bo w Syrii brakuje lekarzy, w tamtejszych szpitalach bezpieka wybija rannych powstańców i tych, którzy im pomagają. – W Homs było nas 600, zostaliśmy otoczeni przez wojsko, uciekaliśmy kanałami. Mieliśmy wielu rannych, zupełnie nie wiedzieliśmy, jak się z nimi obchodzić. Gdy było trzeba amputować komuś rękę lub nogę, znajdowaliśmy wśród nas stolarza, czasami rzeźnika – łka Ahmet, do którego dołącza szlochający były fryzjer, który właśnie przykuśtykał o kulach. Łza płynie też po policzku jednookiego powstańca, w cywilu kelnera. – Jak się podleczę, zabieram broń i wracam do Homs – Ahmet bojowo przerywa chwilę słabości, a pod bramę szpitala podjeżdża następna karetka.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną