Opieka nad starymi, schorowanymi ludźmi to narastający problem społeczny. Pozostawiony jest rodzinom. Co dewastuje je finansowo i fizycznie, niekiedy – także moralnie.
Tato, szkoła jest jak Amber Gold: tysiące skrzywdzonych ludzi – skonstatowała w powrotnej drodze z wakacji 11-letnia dziewczynka, czym tata natychmiast podzielił się z radiosłuchaczami.
Powrót posła po wakacyjnej przerwie zawsze oznacza wyraźne ożywienie życia politycznego, co cieszy sprawozdawców, którzy już nie muszą ścigać nielicznych dyżurnych, by uzyskać komentarz do bardzo ważnego lub zupełnie nieważnego wydarzenia.
Wyścig rozpoczęty. Na konwencji w Tampie republikanie oficjalnie namaścili Mitta Romneya na swego kandydata w listopadowych wyborach prezydenckich. Za tydzień to samo zrobią demokraci na własnym zjeździe w Charlotte, wystawiając Baracka Obamę do reelekcji.
Nowy sezon polityczny będzie miał charakter myśliwski, a w roli zwierzyny łownej wystąpi premier Tusk.
Woda, która zalała budowę stołecznego metra i zamknęła tunel Wisłostrady, zaczyna podtapiać Hannę Gronkiewicz-Waltz. Może jeszcze utrzymuje jakieś poparcie, ale sympatia w dużej części się rozpłynęła. Jak w przypadku całej Platformy.
Siatkarze. Euro. Radwańska. Olimpiada. Wiem, że państwo tym parę miesięcy żyliście. Ale – bardzo przepraszam – w sporcie obchodzi mnie zupełnie co innego.
Odwołanie krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny nie jest niczym wyjątkowym. Wyjąwszy formę. Minister zdrowia obwieścił w mediach, że właśnie doniósł na prof. Jerzego Szaflika do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Demografowie szacują, że w 2035 r. Polska będzie miała tylko 36 mln mieszkańców. Spadek ludności jest sprawą pewną, bo zdecydowana większość Polaków, która będzie wtedy żyła, już na świat przyszła. Jak to zmieni kraj?
Pierwowzorem osławionego właściciela Amber Gold był ponad dwie dekady wcześniej Lech Grobelny. Jego ofiary nic nie odzyskały, a on sam skończył marnie.
Nawet gdyby twarzą Kościoła w Polsce został nowy ks. Tischner, nic nie zatrzyma postępów laicyzacji.
SKOK zostaną objęte państwowym nadzorem, przed czym zaciekle się bronią. Z odsieczą ruszył im PiS, skarżąc ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Twierdzą, że nie ma „żadnych okoliczności” uzasadniających ograniczenie swobody SKOK. Otóż, okoliczności są poważne.
Zakładając firmę poświęcają jej niemal wszystko: czas, pieniądze, energię. Niektórzy przedsiębiorcy oddają także własne nazwisko. Nie wiedzą, że może to stać się źródłem kłopotów.
Pieniądze nie leżą na ulicy. Ale w Internecie można je już znaleźć. Gdyby jeszcze polskie prawo spróbowało nadążyć za zmieniającym się światem.
W Ameryce ruszają konwencje przedwyborcze obu partii. Wyborcy będą wypatrywać nowych politycznych gwiazd. A wśród nich pierwszego prezydenta Latynosa, bo ta mniejszość wyprzedzi już wkrótce białych Amerykanów.
Skandalistki z zespołu Pussy Riot dostały dwa lata kolonii poprawczej. Jak wyglądają dzisiaj rosyjskie obozy pracy dla kobiet?
Emad pamięta skowyt moździerza, krzyk, huk, jęki, a potem ciszę. Zginęła żona, piątka dzieci i piątka braci. Bombardowanie przeżył tylko on.
Czy nie lepiej byłoby dogadać się z Niemcami? W kolejną rocznicę wybuchu II wojny przedstawiamy rozważania brytyjskich historyków na ten temat.
W „Wielkiej Trwodze” Marcina Zaremby powietrze drży od powracających wieści o trzeciej wojnie, która wybuchnie lada chwila. Jest dręcząca niepewność granic państwa, obawa przed powrotem Niemców na ziemie zachodnie.
Eksperymentalny model Toyoty Prius przejechał właśnie pół miliona kilometrów bez kierowcy. London Philharmonic Orchestra wykonała symfonię skomponowaną przez komputer. Czy przyszłość jeszcze potrzebuje człowieka?
W naszym organizmie żyje 100 bln bakterii – 10 razy więcej, niż posiadamy komórek. Ale nie ma się czego bać.
Dzieci na całym świecie tracą kontakt z przyrodą – lepiej rozpoznają zwierzęta z egzotycznych krajów i z bajek, niż te żyjące w ich najbliższym sąsiedztwie. Naukowcy biją na alarm, bo szkodzi to i dzieciom, i ochronie przyrody.
Choć młodzi Polacy na potęgę wkuwają angielski, to gdy przychodzi co do czego, wielu boi się wykrztusić słowo. Dlaczego w polskiej szkole tak trudno nauczyć się rozmawiać w obcym języku?
„W pół drogi” porusza bolesną przyziemnością, brakiem religijnego pocieszenia, skądinąd typowym dla zachodnioeuropejskiego kina.
Kino drogi po argentyńsku. Dwoje ludzi po przejściach wybiera się we wspólną podróż z Paragwaju do Buenos Aires.
Ta ekspozycja to obrazkowy esej na temat polskiego, powszechnie podszytego kiczem, gustu, ale też na temat naszej zaradności i pomysłowości, a nawet fantazji.
Jak głosi stare telewizyjne porzekadło: jesień nowe seriale ci przyniesie. Oto trzy najgłośniejsze.
Ta prosta w gruncie rzeczy opowieść pozostawia nas z wieloma wątpliwościami. I dobrze.
„Śród żywych duchów” dla młodego pokolenia może być swego rodzaju podręcznikiem. Autorka mimochodem kreśli obraz schyłku PRL.
Dżek, którego bankructwo – spowodowane tym, że ktoś ukradł dwa rowery będące głównym „aktywem” szkolnej kooperatywy – sporo nauczyło, w dzisiejszej rzeczywistości byłby kompletnie bezradny.
W pierwszy weekend września bachowskie szaleństwo - m.in. trzy (z rzędu!) koncerty w wykonaniu wybitnej brytyjskiej skrzypaczki Rachel Podger z zespołem Brecon Baroque.
Wreszcie mogę napisać o moich ulubionych ostatnio polskich muzykach per chamy – i może to zostać przyjęte jak komplement.
Owacyjnie przyjmowano Jessie Ware na niedawnym Open’erze, choć mało kto jeszcze wiedział, kim jest. Teraz pora na płytę.
Ciekawie rozwija się – szczególnie od muzycznej strony – kulturalne zamknięcie lata w kojarzonym bardziej z popularyzacją nauki Koperniku.
Pod strumieniem obco brzmiących nazw i pseudonimów ukrywa się dziś krajowa scena, którą zobaczy i usłyszy publiczność Podkarpacia.
Na styku granic, narodów i obyczajów kwitnie kultura, która zmienia rzeczywistość i przywraca jej dawny blask.
Czy Papa Dance było lepsze od Brygady Kryzys? Dlaczego Sting i U2 wypadają z kanonu muzyki rozrywkowej? Którą płytę The Beatles wybrać? I czy mogą to w końcu zrobić sami słuchacze?
Tanio, swojsko i blisko widza – w telewizji właśnie rusza nowy sezon.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Polityka to interes brzydki, powinien więc być ładnie opakowany. Wyborcy coraz częściej wymagają od klasy politycznej szyku.
Mam jedną z najfajniejszych baz na Morzu Czerwonym, swoich wiernych klientów i jedną z najlepszych robót na świecie. Ale płacę rozłąką z rodziną i tym, że moje życie prywatne jest zrujnowane - mówi POLITYCE Krzysztof Hrynczyszyn.
Najwięcej kawy piją Skandynawowie. Wysoka konsumpcja tego napoju ma wpływ na ich styl życia, zwyczaje społeczne i kulturalne, a nawet na politykę.
To, że gwałtownie słabnie kondycja Polaków, nie jest tajemnicą. Świadczą o tym m.in. słabe występy polskich sportowców na olimpiadzie w Londynie.
Szef klubu PiS skomentował wyrok na Breivika, który zamordował 77 osób. W moim odczuciu – powiedział – powinna być przewidziana najwyższa kara.
Codziennie rano rodzina don Lucasa, potomka Majów z plemienia Ixil, budzi się witana spojrzeniami postaci z kilkusetletnich fresków. Może je wkrótce bezpowrotnie utracić, a nie stać jej na ratowanie malowideł.