Świat

Nic nie mów

Mo Yan - laureat literackiego Nobla

Mo Yan, co po chińsku znaczy tyle co, "nic nie mów", naprawdę nazywa się Guan Moyde. Mo Yan ma tyle do powiedzenia, że jest porównywany z Kafką i Faulknerem. Jego powieści były filmowane, a "Czerwone sorgo" zostało w 1988 na Berlinale nagrodzone Złotym Niedźwiedziem. Jest autorem m.in. czterech powieści: "Tortura sandałowego drzewa", "Przesyt" oraz wydanych po polsku „Obfitych piersi, pełnych bioder” i „Krainy wódki”.

"Przesyt" zaczyna się w piekle od kłótni między księciem ciemności Yama i zmarłym ziemianinem Nao, co po chińsku znaczy "hałaśliwy". Nao głośno użala się, że niesłusznie został zamordowany przez rozwścieczonych chłopów jako "wróg klasowy". Na co Yama mający dość tego biadolenia, wysyła Nao z powrotem między żywych na ziemię, ale - dla kawału - jako osła, woła, świnię, owczarka i małpę. Poprzez kolejne reinkarnacje Mo Yan pokazuje dramatyczną historię Chin w drugiej połowie XX wieku. Wywłaszczenie ziemian przez władze komunistyczne, "wielki skok" Mao Tse Tunga i jego konsekwencję - wielki głód, który pochłonął 60 milionów ofiar, w tym również Ximena Nao, w postaci woła. Potem "rewolucja kulturalna" i reformy Teng Xiao Pinga. Krytyka nieludzkiej polityki chińskich komunistów jest subtelna, sprowadzona do jednostkowych przypadków, ale czytelnik sam może sobie resztę dośpiewać.

Mo Yan urodził się w 1955 roku w rodzinie chłopskiej i w młodości sam doglądał osłów, wołów i świń. Jego powieści przypominają realizm magiczny literatury latynoamerykańskiej, ludzie uprawiają seks w koronie drzewa, ziemianin przywrócony do życia jako świnia wałęsa się po wsi, a psy raz na miesiąc na miejskim rynku urządzają sobie orgię. "Przesyt" ma ponad 800 stron, pod koniec można odczuć, że autor spieszy się z zakończeniem, akcja staje się bardziej wartka, ale i płytsza. W posłowiu Mo Yan twierdzi, że napisał ją - prawie pół miliona chińskich znaków - w 43 dni.

Druga wielka powieść, "Tortura drzewa sandałowego", rozgrywa się w roku 1899. Chiny są skorumpowane, na czym korzystają zachodnie mocarstwa kolonialne. Bohaterem jest śpiewak operowy Sun Bing, człowiek raczej niepozorny, nie znający się na polityce i machlojkach możnych tego świata. Ale niemieccy żołnierze gwałcą jego żonę. Sun domaga się sprawiedliwości. Ponieważ jednak tak prefekt prowincji, jak i dworacy w Pekinie są po stronie Niemców, Sun sam przysięga zemstę. Skrzykuje chłopów i rozpoczyna powstanie. Uzbrojeni w kije i kosy chłopi nie mają szans w starciu z regularnymi żołnierzami. Niemcy chwytają Sun i wymierzają mu odstraszającą karę. Jakby tego nie było dość, jego córka zostaje kochanką prefekta prowincji, jej teść nakazuje torturę, a mąż jest jej wykonawcą.

Powieść - ponad 600 stron - dotyka newralgicznego kompleksu Chińczyków, bezsilnej zależności od Zachodu. Z tym, że Mo Yan nie skupia się na polityce, jego zajmuje rozkład i upadek kulturalny Chin w czasie dynastii Qing oraz "otwieranie" Chin przemocą przez technicznie o wiele bardziej rozwinięty Zachód. Chłopska "kocia opera" jest symbolem witalności ludu, a tortura sandałowego drzewa (skazaniec połyka długie włókno, które powoli rozcina jego wnętrzności) jest metaforą chińskiej męki...

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną