Świat

Uwięzieni w oczekiwaniu

Głodówka w ośrodkach dla uchodźców

Blisko tydzień temu 73 cudzoziemców ze Strzeżonych Ośrodków w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu i Lesznowoli rozpoczęło strajk głodowy. Dziś protest kontynuuje 30 osób. Domagają się m.in.: prawa do informacji w zrozumiałym dla siebie języku, możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym, właściwej opieki medycznej, edukacji dla osadzonych dzieci, poprawy warunków socjalnych i nie nadużywania wobec nich przemocy.

W ośrodkach strzeżonych najczęściej przebywają osoby, które przekroczyły granice naszego kraju w sposób niezgodny z prawem lub przebywają na terytorium Polski nielegalnie. Także rodziny z dziećmi. Często są to też ludzie po traumatycznych przeżyciach, którzy w swoich krajach nie widzieli dla siebie przyszłości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą starać się o nadanie im statusu uchodźcy, ale na decyzje Urzędu do Spraw Cudzoziemców muszą czekać właśnie w ośrodkach strzeżonych. Tyle że te, zamiast miejscem pomocy często, na wiele tygodni albo i miesięcy, stają się dla nich więzieniem. Przypominają o tym kraty w oknach, druty kolczaste, wysokie mury, stały monitoring i kary nawet za niewielkie przewinienia. Zatrzymani nie mają możliwości wyjścia za bramy ośrodka. Dzieci miesiącami nie chodzą do szkoły. O dostępie do komputerów czy Internetu, który pozwoliłby cudzoziemcom nawiązać kontakt z organizacjami pozarządowymi i znaleźć fachową pomoc, mogą tylko pomarzyć. Podobnie jak spacerze na świeżym powietrzu, bo tu też obowiązują limity i wyznaczone pory.

W sprawie ośrodków dla cudzoziemców wszyscy wiedzą jak powinny wyglądać procedury i co powinno się zapewnić czekającym na decyzje o nadaniu statusu uchodźcy, ale równocześnie nie jest tajemnicą jak trudny, złożony i wymagający olbrzymich nakładów finansowych - których zawsze brakuje - jest to proces. W tej kadencji Sejmu wśród 150 parlamentarzystów tylko 18 wybrało politykę migracyjną jako obszar swojej przyszłej pracy parlamentarnej. To jeden z najmniej nośnych tematów. Trudno o w tej materii o spektakularne sukcesy. Poza tym minister spraw wewnętrznych przypomina, że Polskę obowiązują procedury związane z rozpatrywaniem wniosków, i że w czasie gdy w Unii Europejskiej podnosi się sprawę szczelności granic Wspólnoty, Polska nie może narażać się na zarzuty, że nie wykonuje swoich obowiązków związanych z ochroną granic. A co z zarzutami o nieprzestrzeganie praw człowieka? Na nie możemy sobie pozwolić?

Głodujący cudzoziemcy po tygodniu protestów przełamali impas. Wiceminister spraw wewnętrznych zlecił powołanie specjalnego zespołu, który jeszcze w tym tygodniu przeprowadzi kontrolę w ośrodków strzeżonych w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Lesznowoli, Krośnie Odrzańskim. Przebywa tam w sumie 380 osób. To duży postęp i sukces głodujących, ponieważ do ośrodków strzeżonych dostęp jest utrudniony. Nie mogą tam wejść dziennikarze, a i organizacje pozarządowe nie raz miały z tym kłopoty. Teraz w zespole kontrolerów, oprócz pracowników ministerstwa, znajdą się również przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (SIP). Po zakończeniu kontroli ma powstać raport. Tyle że jeden raport, przygotowany w zeszłym roku właśnie przez SIP, mamy już w ręku. Zmieniło się tak niewiele, że ostatnie postulaty głodujących pokrywały się z tym co we wnioskach zapisali autorzy SIP-owskiego raportu. Miejmy więc nadzieję, że teraz na raporcie się nie skończy i ministerstwo pójdzie chociaż o jeden krok dalej.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

O co chodzi Lewicy

Opinie, kto, poza Jarosławem Kaczyńskim, wygrał na głosowaniu w sprawie europejskich pieniędzy, są podzielone. Ale pewne jest, że opozycja jako całość mocno oddaliła się od perspektywy zwycięstwa nad Zjednoczoną Prawicą.

Rafał Kalukin
14.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną