Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zmiany, zmiany, zmiany...

Odyseja człowieka nowoczesnego

materiały prasowe
Świat jest zbiorem subiektywnych interpretacji, które każdy z nas nadaje jakiemuś faktowi, rzeczy, sytuacji, osobie – Eugenio Scalfari, dziennikarz i eseista, zabiera nas w podróż do jądra nowożytności.

Pańska książka „Per l’alto mare aperto”, nawiązująca do lektur i autorów, którzy towarzyszyli panu przez całe życie, jest niezwykle erudycyjną literacką i filozoficzną podróżą do serca nowoczesności. Odyseją poprzez cztery stulecia. Według pana to Montaigne otworzył drzwi do nowoczesności. Dlaczego pan tak uważa?

Eugenio Scalfari: Uczymy się w szkole, że epoka nowożytna zaczyna się od odkrycia Ameryki. Prawdą jest, że to odkrycie było wielkim wyda-rzeniem o niewyobrażalnych skutkach. Tyle że dotyczącym raczej takich kwestii, jak pieniądz, geografia, geopolityka i… epidemie – a nie myśli! Myśl, którą nazywamy „nowoczesną”, zaczyna się od Montaigne’a. Dlaczego? Ponieważ „Próby” to wyjątkowa książka. Nikt do tej pory nie pisał esejów. Już samo to słowo było nowe. Nie jest to traktat filozoficzny. Są to różne refleksje spajane przez jeden przewodni wątek myślenia.

Jaka jest owa myśl Montaigne’a?

Jest nią relatywizm. To znaczy, że nie istnieje absolut, bo każdy określa swoją wizję prawdy, a nawet boskości. On sam pisze: dopiero moja książka da mi odpowiedź, czym jestem. I wszystko się zmienia, każda minuta. My zmieniamy się z każdą minutą. Przeszłość jest składnicą. Przyszłość nadchodzi i przelatuje nam koło nosa. A teraźniejszość to ulotna chwila. Piszę, że Goethe stanowi centrum nowoczesności, bo jest pośrednikiem między klasykami a romantykami. Uważa, że szczęście to zdolność utrwalenia pięknej chwili. Mówiąc w skrócie, Montaigne jako pierwszy oznajmia to publicznie czytelnikom. Właśnie dlatego zapoczątkowuje nowoczesność.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną