„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Święty od świetnych interesów

Izrael: Ciemne interesy wpływowego rabina

Rabin Jeszajahu Pinto w czarnej, eleganckiej kapocie i kapeluszu o szerokim rondzie od niemal 20 lat jest jedną z głównych postaci życia publicznego w Izraelu. Rabin Jeszajahu Pinto w czarnej, eleganckiej kapocie i kapeluszu o szerokim rondzie od niemal 20 lat jest jedną z głównych postaci życia publicznego w Izraelu. Ozier Muhammad/The New York Times / EAST NEWS
200 tysięcy dolarów – powiedział rabin Jeszajahu Pinto, kładąc na biurku spięty gumką rulon banknotów. Szef wydziału śledczego policji w Jerozolimie niedbale wrzucił pieniądze do szuflady. – Akta śledztwa, o które pan prosił, leżą do wglądu w sąsiednim pokoju.
Nie było jeszcze premiera, który uzyskałby większość w Knesecie bez religijnych koalicjantów. Na fot. premier Netanjahu na pogrzebie rabina Avrahama Ravitza.Baz Ratner/Reuters/Forum Nie było jeszcze premiera, który uzyskałby większość w Knesecie bez religijnych koalicjantów. Na fot. premier Netanjahu na pogrzebie rabina Avrahama Ravitza.

W pokoju, gdzie Pinto miał obejrzeć akta, czekało dwóch prokuratorów. Na małym ekranie pokazali mu nagranie, na którym widać, jak przekupuje inspektora policji Efraima Brachę. Nie potrzebował studiów rabinackich, by zrozumieć, że wpadł w misternie przygotowaną zasadzkę. Mimo to nie dowierzał, że coś takiego przytrafiło się akurat jemu – przecież działał w najwyższych sferach, nie bawił się w groszowe interesy. A jednak na stole leżał gotowy nakaz sądowy: dwa tygodnie aresztu domowego z elektroniczną obrożą na kostce, do tego kaucja 800 tys.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Święty od świetnych interesów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020