Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Święty od świetnych interesów

Izrael: Ciemne interesy wpływowego rabina

Rabin Jeszajahu Pinto w czarnej, eleganckiej kapocie i kapeluszu o szerokim rondzie od niemal 20 lat jest jedną z głównych postaci życia publicznego w Izraelu. Rabin Jeszajahu Pinto w czarnej, eleganckiej kapocie i kapeluszu o szerokim rondzie od niemal 20 lat jest jedną z głównych postaci życia publicznego w Izraelu. Ozier Muhammad/The New York Times / EAST NEWS
200 tysięcy dolarów – powiedział rabin Jeszajahu Pinto, kładąc na biurku spięty gumką rulon banknotów. Szef wydziału śledczego policji w Jerozolimie niedbale wrzucił pieniądze do szuflady. – Akta śledztwa, o które pan prosił, leżą do wglądu w sąsiednim pokoju.
Nie było jeszcze premiera, który uzyskałby większość w Knesecie bez religijnych koalicjantów. Na fot. premier Netanjahu na pogrzebie rabina Avrahama Ravitza.Baz Ratner/Reuters/Forum Nie było jeszcze premiera, który uzyskałby większość w Knesecie bez religijnych koalicjantów. Na fot. premier Netanjahu na pogrzebie rabina Avrahama Ravitza.

W pokoju, gdzie Pinto miał obejrzeć akta, czekało dwóch prokuratorów. Na małym ekranie pokazali mu nagranie, na którym widać, jak przekupuje inspektora policji Efraima Brachę. Nie potrzebował studiów rabinackich, by zrozumieć, że wpadł w misternie przygotowaną zasadzkę. Mimo to nie dowierzał, że coś takiego przytrafiło się akurat jemu – przecież działał w najwyższych sferach, nie bawił się w groszowe interesy. A jednak na stole leżał gotowy nakaz sądowy: dwa tygodnie aresztu domowego z elektroniczną obrożą na kostce, do tego kaucja 800 tys.

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Święty od świetnych interesów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >