Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Chiński syndrom

Blady strach białego człowieka

materiały prasowe
Co ma robić Zachód wobec wyzwania ze strony wschodzących azjatyckich potęg? Nie histeryzować, nie kapitulować, po prostu zacząć wreszcie uczciwie przestrzegać własnych zasad.

Gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon podczas wizyty w Chinach w 1972 r. zdał sobie sprawę z czekających świat perspektyw, najzwyczajniej zabrakło mu słów: Dobry Boże... Żadna siła na ziemi nie jest w stanie... To znaczy, jeśli 800 mln Chińczyków będzie pracowało w odpowiednim systemie, to obejmą przywództwo w świecie. Teraz nadszedł na to czas. Jest ich już 1,3 miliarda, pracują, a za kilka lat wyprzedzą USA jako największa na świecie potęga gospodarcza (do kwestii odpowiedniego systemu wrócimy później).

Fatalne skurcze

Niepewność Zachodu dotyczy nawet codzienności. Czy nasze dzieci będą w stanie konkurować z azjatyckimi gwiazdami badań PISA (Programme for International Student Assessment)? Czy powinniśmy przejąć metody wychowawcze „tygrysicy” Amy Chua? Niepewność podsycają interpretacje dotyczące Chin, jakie padły z ust tak wybitnych politycznych seniorów jak Helmut Schmidt czy Henry Kissinger, a także szeroko zakrojone interpretacje historyczne. – Jesteśmy świadkami ostatniego etapu 500-letniej koniunktury krajów zachodnich – mówi historyk Niall Ferguson. Wygląda na to, że nadchodzi era Wschodu lub, jeśli spojrzeć na problem szerzej, zaczyna się ponownie. Nastała nowa era, w której Zachód musi określić się na nowo.

Obecna reakcja Zachodu to dyskretne dostosowanie się. Eksperci ds. Azji wypowiadają się w poważnym tonie, z Chin wracają jak nawróceni. Chcą obudzić Zachód z letargu, zafascynowani polityczną zdolnością do działania i sprawnym systemem decyzyjnym, bez kłopotliwych debat i protestów. – Dlaczego ekonomiści są zafascynowani autorytarnymi rządami? – pyta Yasheng Huang, wykładowca ekonomii i zarządzania z MIT. Przesłanie jest oczywiste: nie ma już czasu na bzdury, to egzystencjalna rywalizacja.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną