Świat

Rolnictwo + mleko = cywilizacja

Błąd w historii ludzkości

materiały prasowe
Oto zagadka ewolucji: mutacja genetyczna człowieka, która do niczego nie była mu potrzebna. Dlaczego w pewnej części świata dorosły Homo sapiens przestawił się na picie mleka od innych ssaków?

Sięgnijmy do użytecznej metafory i nazwijmy dwoje pierwszych Homo sapiens Adamem i Ewą. Do czasu, gdy sprowadzili na świat swojego pierworodnego, tego łotra Kaina, dwa miliony stuleci ewolucji ustaliło już, jak będzie wyglądać jego wczesne dzieciństwo. Przez parę pierwszych lat życia czerpał pokarm z piersi Ewy. Gdy osiągnął czwarty lub piąty rok, jego ciało zaczęło spowalniać wytwarzanie laktazy, enzymu pozwalającego ssakom trawić laktozę zawartą w mleku.

Wkrótce potem ssanie piersi albo picie mleka innych zwierząt skończyłoby się dla małego łobuza skurczami żołądka i potencjalnie śmiertelną biegunką – laktoza pod nieobecność laktazy po prostu gnije w jelitach. Gdy Kaina odstawiono od piersi, Abel mógł domagać się większej uwagi matki i całego jej mleka. Trzymało to w ryzach rywalizację między rodzeństwem (choć nie uśmierzyło niechęci między tymi konkretnymi braćmi), jednocześnie pozwalając kobietom rodzić więcej potomstwa. Wzorzec był taki sam dla wszystkich ssaków: pod koniec okresu wczesnego dzieciństwa bezpowrotnie traciliśmy tolerancję na laktozę.

Dwieście tysięcy lat później, około roku 10 000 p.n.e., zaczęło się to zmieniać. Gdzieś na obszarze współczesnej Turcji pojawiła się mutacja, która gen odpowiedzialny za produkcję laktazy zablokowała na stałe w pozycji „włączony”. Pierwszy mutant był prawdopodobnie mężczyzną, który przekazał tę cechę dzieciom. Ludzie będący nosicielami mutacji mogli pić mleko przez całe życie. Analiza genomu pokazuje, że w ciągu kilku tysięcy lat, w tempie, które biolodzy ewolucyjni uznali za niesamowicie szybkie, mutacja rozprzestrzeniła się w Eurazji; po Wielką Brytanię, Skandynawię, Morze Śródziemne i Indie, napotykając barierę dopiero w postaci Himalajów. Niezależnie od tego, inne mutacje dające tolerancję na laktozę miały miejsce w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale już nie w Amerykach, nie w Australii ani nie na Dalekim Wschodzie.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną