Świat

Tajemnicza siódemka

Chiny: wyselekcjonowano nowych przywódców

Chiny mają nowych przywódców, wyłonił ich starannie wyreżyserowany zjazd partii komunistycznej.

To siedmiu sekretarzy, którzy przez najbliższe lata będą kolegialnie rządzić jedną piątą ludzkości i drugą gospodarką świata. Z tej grupy, tworzącej komitet stały biura politycznego KC, najważniejszy jest Xi Jinping. Właśnie został sekretarzem generalnym całej partii i szefem jej komisji wojskowej, która kontroluje najliczniejszą armią globu i jej arsenał nuklearny.

I choć skalą wpływów w światowej polityce Xi z kolegami ustępuje jedynie Barackowi Obamie, to zadziwiająco mało o nich wiadomo, zwłaszcza o ich poglądach i planach na przyszłość. Więcej tu pytań niż odpowiedzi. Xi był typowany na przywódcę od lat, przez ten czas licznym korespondentom w Pekinie i akredytowanym tam dyplomatom nie udało się ustalić wielu nowych szczegółów z jego biografii, ponad te, które opublikowała propaganda. Wiadomo więc, że jest synem druha Mao, żył na zesłaniu w czasie rewolucji kulturalnej, a później piął się po szczeblach drabiny partyjnej, był m.in. sekretarzem w Szanghaju. Ale do niedawna nawet Chińczycy lepiej kojarzyli jego żonę, solistkę zespołu wojskowego, która ma w Chinach rangę celebryty i przy okazji stopień generała.

Żona artystka dodaje wizerunkowi Xi nieco luzu, zwłaszcza na Zachodzie nowy sekretarz generalny uchodzi na za bardziej przystępnego niż jego poprzednicy. Przygotowując się do objęcia władzy Xi odbył kilka podróży zagranicznych, był m.in. w USA i w Europie, a ci, którzy mieli okazję z nim rozmawiać twierdzą, że bardzo zyskuje przy osobistym poznaniu. I właśnie na podobnie wątłych podstawach próbuje się teraz przewidzieć kierunek, w którym tzw. nowa generacja przywódców poprowadzi Chiny.

Eksperci od spraw chińskich zgodnie uznali, że oddala się perspektywa liberalizacji systemu politycznego. W rywalizacji o miejsca w ścisłym kierownictwie przepadli śmiali (jak na chińskie warunki) reformatorzy, w tym zwolennicy ograniczenia wpływów partii w gospodarce. Tym razem górą okazała frakcja konserwatystów. Dlatego nie ma mowy np. o pobłażaniu dysydentom i krytykom władzy, czystą abstrakcją jest także wizja wprowadzenia systemu wielopartyjnego. Choć z drugiej strony partia musi podejmować coraz bardziej przejrzyste decyzje.

Zmuszają ją do tego trudne czasy. Wzrost gospodarczy, fetyszyzowany w Chinach, osłabł, powiększa się też rozwarstwienie między biednymi i bogatymi, a poczucie niesprawiedliwości pogłębia panująca korupcja. Na dodatek seria skandali obyczajowych z ostatnich miesięcy i przecieki o fortunach najbardziej wpływowych sekretarzy  nadwątliły legitymację partii do rządzenia. Dlatego już w inauguracyjnym przemówieniu Xi zapowiedział m.in. zaostrzenie partyjnej dyscypliny, walkę z korupcją i czyszczenie szeregów z czarnych owiec. Komuniści zwierają szeregi, by partia dalej trwała u władzy.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną