Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Agent Hem

Gra w dwa ognie

materiały prasowe
Ernest Hemingway pracował jednocześnie dla amerykańskiego wywiadu i dla NKWD. Ale i dla jednych, i dla drugich był agentem mało przydatnym.

W latach wojny pisarz utrzymywał bliskie kontakty z dyplomatami Ambasady Amerykańskiej w Hawanie i współpracował co najmniej z trzema amerykańskimi służbami specjalnymi, w tym z utworzonym podczas wojny wywiadem marynarki wojennej, Zarządem Służb Strategicznych (poprzednik CIA) i z FBI.

Był zamiłowanym rybakiem i często wypływał na ocean swoim jachtem Pilar. Ale nie tylko polowanie na mieczniki było celem tych wypraw. W tym okresie Hemingway wypełniał zadania powierzone mu przez wywiad marynarki wojennej USA: szukał śladów niemieckich okrętów podwodnych i wszelkich oznak niestandardowych zachowań na wodach oceanu. Informacje przekazywał specjalistom zajmującym się wywiadem morskim. Rejsy Pilar trwały od połowy 1942 r. przez cały następny rok. Pisarz  otrzymywał paliwo i opłatę za utrzymanie jachtu.

Jeszcze zanim USA przystąpiły do wojny z Niemcami w grudniu 1941 r., dyplomata Robert J. Joyce bywał na obiadach w willi pisarza na przedmieściach Hawany. Jak pisał Joyce w swoich dziennikach, podczas spotkania latem 1942 r. z udziałem ambasadora Spruillego Bradena zastanawiano się, w jaki sposób pisarz mógłby się włączyć w walkę z „brunatną zarazą”. Hemingway dał do zrozumienia, że mógłby być przydatny, zbierając informacje wywiadowcze. Braden polecił mu zorganizować siatkę agentów, którzy mieliby wyławiać i obserwować sympatyków faszyzmu w Hawanie.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 49 numerze "Forum".

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną