Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Więcej kija, mniej brukselki

Rewolucja eurokratyczna

materiały prasowe
Aparat urzędniczy Unii Europejskiej to ostatnia sfera, której nie dotknęły kryzysowe oszczędności. Ale już niedługo tego dobrego!

Piątek, 16 listopada br. Około stu osób sterczy pod szarym niebem przed Berlaymont, łatwo rozpoznawalnym gmachem będącym siedzibą Komisji Europejskiej. To nie Grecy albo Hiszpanie ani nawet lewaccy aktywiści, chętni się policzyć z tą instytucją, którą winią za całe zło. Nie, ci strajkujący bez ryczącego megafonu i krzykliwych transparentów to europejscy urzędnicy! Zaniepokojeni eurokraci, którzy już po raz drugi w ciągu 10 dni przerwali pracę, bo obawiają się głębokich cięć w unijnym budżecie, a tym bardziej uszczerbku dla własnych portfeli. W czasach kryzysu, utyskują, łatwiej jest dogadać się kosztem urzędników niż Wspólnej Polityki Rolnej...

Pięć, dziesięć, piętnaście

Po stronie państw członkowskich te krótkie strajki białych kołnierzyków wywołują ponoć tylko rozdrażnienie. Podczas gdy europejskie rządy zamrażają wydatki albo nawet zmuszają urzędników do życia o suchym chlebie, europejska służba cywilna wydaje ciągle coraz więcej. W 2011 r. koszty administracyjne (głównie płace) wzrosły o 2,8 proc., koszty wypłaty emerytur podskoczyły o 5,8 proc., a rachunek za utrzymanie europejskich szkół, do których uczęszczają prawie wyłącznie dzieci urzędników, aż o osiem procent.

To nie do pomyślenia w sytuacji, gdy budżet UE się sypie. „Personel instytucji europejskich także musi wziąć na siebie to brzemię” – piszą delegacje holenderska, austriacka, fińska, niemiecka, francuska, szwedzka i brytyjska w liście wysłanym w lipcu do Komisji. W tym piśmie, utrzymanym w stanowczym tonie, sygnatariusze zalecają instytucjom, by się zreformowały w celu znalezienia „pięciu, dziesięciu czy nawet piętnastu miliardów euro” dodatkowych oszczędności.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 49 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną