Kreml rozgrywa rosyjską opozycję

Kocie ruchy opozycji
Rok po oprotestowanych wyborach do Dumy opozycja urządziła stypę ku czci martwej rosyjskiej demokracji. Niewiele więcej potrafi zorganizować – Kreml po mistrzowsku ją rozgrywa.
Aleksiej Nawalny, bloger walczący z korupcją, w końcu wylądował w radzie nadzorczej Aerofłotu.
AFP/EAST NEWS

Aleksiej Nawalny, bloger walczący z korupcją, w końcu wylądował w radzie nadzorczej Aerofłotu.

Wszystko wyszło jak na autentycznej ceremonii pożegnalnej. Składano wieńce, kwiaty, była symboliczna trumna, niektórzy sympatycy opozycji przyszli ubrani na czarno albo z żałobnymi opaskami na ramionach. Przestrzegano tylko, by ludzie nie stali zbyt blisko siebie, żeby policja nie uznała ich za nielegalne zgromadzenie i nie rozpędziła pałkami, jak to ma w zwyczaju.

Siergiej Mitrochin, przywódca liberalnej partii Jabłoko, której od 2003 r. nie ma w Dumie, 4 grudnia urządził stypę po wolnych wyborach w Rosji. Dlaczego właśnie 4 grudnia? Bo dokładnie rok temu, po zmanipulowanych przez prokremlowską Jedną Rosję wyborach parlamentarnych, na ulice Moskwy wyszły tysiące ludzi. Przez kilka miesięcy pachniało kolejną kolorową rewolucją albo nawet Rosyjską Wiosną, ale w końcu wszystko wróciło do normy. W marcu Władimir Putin po raz trzeci został prezydentem, po krótkiej zamianie na tym stanowisku z Dmitrijem Miedwiediewem. Opozycyjne protesty wygasły. – Dlatego przed siedzibą Centralnej Komisji Wyborczej urządzamy pożegnanie najważniejszej procedury w demokracji – wzdycha Mitrochin.

Skompromitowani i leniwi

Rok po wybuchu demokratycznych protestów sympatycy opozycji mają kaca. Choć w szczytowym momencie było ich na ulicach Moskwy 200 tys., to w żaden sposób nie wpłynęli na wynik marcowych wyborów prezydenckich ani na zmianę sytuacji w kraju.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną