Świat

Gdzie Kim, a gdzie Krym, a raczej Warszawa

Korea Północna wystrzeliła rakietę

Głosem uroczyście triumfalnym spikerka telewizji północnokoreańskiej oznajmiła, że kraj zdołał wystrzelić pomyślnie tak dużą rakietę, że umieścił jakiegoś satelitę na orbicie okołoziemskiej.

Rozmaite ośrodki badań kosmicznych to potwierdziły, zatem reżim Kima dysponuje dziś bronią, którą może dosięgnąć dowolny cel leżący w odległości od 6 do 9 tys. kilometrów od Korei. Nic dziwnego, że wszyscy sąsiedzi zareagowali z niepokojem, nie wyłączając nawet Chin, jedynego przyjaciela KRL-D. Nie oznacza to, że to tajemnicze państwo szykuje się od razu do ataku na sąsiadów, ale z pewnością pryskają wszelkie złudzenia, że młody, nowy przywódca kraju cokolwiek zmieni w polityce szantażowania Korei Południowej, USA czy Japonii.

Z Pyongyangu do Warszawy jest około 7,5 tysiąca kilometrów, choć na szczęście nie widać, by Kim miał akurat wobec nas jakieś niecne plany. Rzecz nie w tym. Oto parias międzynarodowej społeczności, kraj zacofany i izolowany, rządzony przez komunistyczny beton, z którym trudno rozsądnie rozmawiać - buduje samodzielnie zarówno bombę atomową, jak i rakietę dalekiego zasięgu. Tak zwany postęp techniczny (nazywamy to postępem?) rozpowszechnił się tak, że każdy może sobie jutro zafundować naprawdę groźną broń. Oznacza to, że system nieproliferacji broni masowego rażenia, tak mozolnie na świecie budowany, jeśli już nie jest martwy, to jego dni są policzone.

Jasne, że przewaga mocarstw nuklearnych jest ogromna. Mogą każdy mały kraj - w odwecie za atak - obrócić w kupę popiołu. Ale jak? Czekać na atak atomowy na własnym terytorium? Na takim założeniu nie można budować doktryny obronnej. Kim dostarcza światu innego dowodu: że rozwój strategicznej obrony przeciwrakietowej jest konieczny, nieuchronny i pilny. Zwłaszcza, że chodzi o tak zaawansowaną technologię, by móc razić wykrytą rakietę w bardzo krótkim czasie, zaraz po starcie, a nie nad własnym terytorium. W naszym pokojowym świecie, znów będziemy wydawać szalone pieniądze na cele wojskowe i nikogo to nie ominie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną