Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czarna Profesjonalna

Kawa: rytuały nad filiżanką

materiały prasowe
Najlepsza baristka w Stanach Zjednoczonych wyjawia sekret parzenia kawy.

Pierwsza filiżanka kawy, którą zaserwowała mi Katie Carguilo, mistrzyni amerykańskich baristów Anno Domini 2012, smakowała cudownie i była pełna aromatu, lecz nie spełniała wysokich wymagań mistrzyni. – Ma wprawdzie czekoladowy i orzechowy posmak, ale na koniec staje się zbyt gorzka w smaku – wyjaśniła. – Ziarna zostały zbyt drobno zmielone, woda nie mogła się przez nie przedostać i za mocno zaparzyła kawę.

Dla Katie Carguilo przyrządzenie doskonałej filiżanki kawy jest tym, czym dla innych może być pieczenie ciasta – wyzwaniem wymagającym precyzji i otwartości na eksperymenty. Swój zaparzacz przelewowy do kawy stawia na wadze, by przekonać się, ile dokładnie wody dodaje do zważonej zmielonej kawy. Używa też stopera, by zmierzyć czas parzenia.

Większość z nas zadowala każda filiżanka dobrej kawy, ale jeśli tak, jak Katie Carguilo chcielibyśmy zaparzyć ją doskonale, trzeba traktować to jak czynność laboratoryjną. – Nauczyłam się parzyć kawę, pracując na ziarnach z tego samego źródła przez powiedzmy miesiąc, zapisując wszelkie obserwacje – opowiada 29-latka, która pracuje już w zawodzie dziesięć lat, początkowo jako baristka, a ostatnio jako instruktorka w Counter Culture Coffee. Skrupulatnie zapisuje, ile bierze kawy, ile wody, ile trwa parzenie, jak są zmielone ziarna. – Gdy jestem nie w pełni usatysfakcjonowana rezultatem, wprowadzam drobne zmiany. W ten sposób dochodzę do przepisu na idealną kawę.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 51/52 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną