Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nie skreślajmy pani Clinton

Kerry – dziś sekretarz, jutro prezydent?

Idę o zakład, że Hillary Clinton za cztery lata stanie do rywalizacji o Biały Dom. Co więcej, bardzo możliwe, że w walce o nominację Partii Demokratycznej zetrze się z Johnem Kerrym, któremu stanowisko sekretarza stanu da dobry punkt wyjścia do kampanii.

Wiadomo było, że prezydent Barack Obama – dla podkreślenia nowego startu w drugiej kadencji – wymieni kilku głównych ministrów swej ekipy. Obama zaczął od pierwszej postaci rządu – sekretarza stanu, co przyszło tym łatwiej, że pani Hillary Clinton nie kryła, że zamierza odejść. Jej miejsce zajmie filar Partii Demokratycznej, senator John Kerry. Kerry ma posturę prezydencką, był kandydatem do Białego Domu w 2004 r. I miał wszelkie dane aby wygrać: bohater wojny wietnamskiej, umiarkowany reformator, porywający mówca, wspierany przez inteligentną i przebogatą żonę, która jako dziedziczka firmy Heinz (ketchup) wspierała go finansowo. Przegrał z George’m Bushem chociaż – nomen omen – swą kampanię oparł na haśle prędkiego zakończenia wojny w Iraku.  

W polityce amerykańskiej niełatwo określić wymarzonego, zwycięskiego kandydata. Podręcznikowy przykład: na rok przed następnymi wyborami (2008), „National Journal” przeprowadził ankietę wśród 75 działaczy i ekspertów Partii Demokratycznej. Kandydatem, który ankietowanych najbardziej zdziwił na gorsze w stosunku do tego, czego się spodziewali – był Obama. A najbardziej na plus zaskoczyła ich właśnie pani Clinton. Jak wiadomo, potoczyło się inaczej. Obama zdobył nominację, pani Clinton musiała ustąpić i poparła konkurenta.

Jest jednak zbyt doświadczonym politykiem, w dodatku z niebywałym atutem popularnego nazwiska, bym wierzył, że resztę życia spędzi na szydełkowaniu. Do kolejnych wyborów prezydenckich wprawdzie cztery lata, ale idę o zakład, że Hillary Clinton stanie do rywalizacji o Biały Dom. Co więcej, bardzo możliwe, że w walce o nominację Partii Demokratycznej zetrze się z Johnem Kerrym, któremu stanowisko sekretarza stanu da dobry punkt wyjścia do kampanii. To na pewno dokładniejsza przepowiednia, niż zapowiedziany na dziś koniec świata.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną