Poszukiwacze pozytywnej alternatywy konsumpcjonizmu

Nieposłuszny obywatel USA
Mówią: konsumpcjonizm stał się religią większości Amerykanów, my chcemy odzyskać wolność od własnej chciwości. Uciekinierzy z amerykańskiego stylu życia.
Phinneus Sonin i Ren Walden z The New World Manifesto.
Natalia Gańko-Laska/Polityka

Phinneus Sonin i Ren Walden z The New World Manifesto.

Dom Jean Wilson w tzw. Cop free zone w Detroit. W tej dzielnicy można się nauczyć od sąsiadów alternatywnego stylu życia.
Natalia Gańko-Laska/Polityka

Dom Jean Wilson w tzw. Cop free zone w Detroit. W tej dzielnicy można się nauczyć od sąsiadów alternatywnego stylu życia.

Wilie Stecklow, prawnik z Nowego Jorku, zrezygnował z pracy dla korporacji. Broni aktywistów przed systemem.
Natalia Gańko-Laska/Polityka

Wilie Stecklow, prawnik z Nowego Jorku, zrezygnował z pracy dla korporacji. Broni aktywistów przed systemem.

Ekipa The New World Manifesto to szóstka społecznie zaangażowanych dziennikarzy. Mają kamery, laptopy, sprzęt do rejestracji dźwięku. Na swojej stronie internetowej zamieszczają krótkie filmy dokumentalne, które „łapią zeitgeist”. Obraz końca epoki powszechnego zadowolenia z amerykańskiego life style.

W Nowym Jorku chcieli rozmawiać o realnej wartości pieniądza z Williamem Dudleyem, szefem tamtejszego Federalnego Banku Rezerw. Nie wyszło. W Cleveland, Ohio, przeprowadzili wywiad z Ivanem Stangiem, założycielem The Church of SubGenius, kościoła, który jest parodią religii. Spędzili popołudnie z farmerami z Pensylwanii, walczącymi za pomocą pikiet z firmą wydobywającą gaz łupkowy.

Załoga TNWM przez 40 dni i 40 nocy przemieszcza się 22-letnim szkolnym autobusem, napędzanym olejem roślinnym (galon na 9 mil).

– W Teksasie to nielegalne. W innych stanach przymykają oko, kiedy odwiedzamy zaplecza restauracji i pytamy o olej po smażonych hamburgerach i frytkach. Mamy kanistry i minipompę. Olej dostajemy za darmo. Ale czasami po prostu tankujemy, nie pytamy, bo załoga kuchni pracuje na czarno i nie chce brać udziału w czymkolwiek z pogranicza prawa.

Średnia wieku zespołu TNWM to 24 lata. Zasada: nie pracujemy dla korporacji. Raeychel Severance, 26 lat, graficzka komputerowa, fotograficzka; po skończeniu Art Institute w San Francisco uznała, że nie chce się jej zarabiać kasy; mieszka w Burlington, Vermont, w minibusie zaparkowanym przed domem należącym do komuny artystów, płacących symboliczny czynsz.

Ren Walden, 26 lat, pochodzi z Nowego Jorku, prowadzi własną kampanię przywrócenia Amerykanom kultury gotowania w domu. Preferuje slow cooking, namiętnie marynuje; jest aktywistką ruchu Earth Liberation Front, odpowiedzialnego za 200 aktów ekoterroryzmu (m.in. podpalenia budynków Monsanto, międzynarodowej korporacji rolno-biochemicznej).

Miałam 19 lat, kiedy zostałam aresztowana na podstawie zeznań agentki FBI, która przeniknęła do naszej organizacji. To był czas, gdy Bush podpisał Patriot Act (ustawę uchwaloną po zamachu na WTC, krytykowaną za ograniczanie wolności – przyp. red.). Nie trzeba popełnić przestępstwa, żeby zostać bezterminowo zatrzymanym. Dostałam sześć miesięcy domowego aresztu (z prawem wykonywania pracy w restauracji) i dwa lata w zawieszeniu na pięć lat. Rodzice zagwarantowali pół miliona dolarów depozytu za moją wolność.

Członkowie The New World Manifesto nie wstydzą się manifestowania skromnego budżetu. Kuchnia w autobusie pobrzękuje garami, patelniami, słoikami marynowanych ogórków, marchewek i cebuli (świeże warzywa to dary od rolników). Pod nitowanym sufitem autobusu wiszą girlandy czosnku, siatki ziemniaków. Załoga TNWM uprawia freeganism – grzebanie w śmietnikach na zapleczu ekskluzywnych restauracji dostarcza nie tylko ingrediencji na obiad, ale też satysfakcji z walki z marnotrawstwem.

– Konsumpcjonizm stał się religią większości Amerykanów. Szukamy pozytywnej alternatywy, ludzi, którzy wiedzą, co zmienić, żeby odzyskać wolność od własnej chciwości.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną