Świat

Gdzie Psy, tam i my

Gangnam wita

materiały prasowe
Czy się to komuś podoba, czy nie, koreański pop odniósł światowy sukces. Efekt? O Seulu wszyscy mówią. I o to chodziło.

Piosenkę „Gangnam Style”, z irytująco wpadającą w ucho melodią i idiotyczną choreografią w wykonaniu koreańskiego rapera Psy, można usłyszeć niemal wszędzie. Ten utwór – niezależnie od opinii, jakie budzi – trafił do globalnej świadomości i nabrał mniej więcej takiej rangi, jak informacje o ciąży tej lub innej księżniczki. Było to najczęściej wyszukiwane hasło w Google, a w serwisie YouTube piosenka pobiła wszelkie rekordy, uzyskując ponad miliard kliknięć.

Większość z nas kojarzy dziś Koreę Południową jedynie z poruszaniem biodrami mającym imitować jazdę na koniu. A to tylko jeden z wielu przejawów starań tamtejszego rządu i firm fonograficznych o przyciągnięcie turystów i sprawienie, by ich zainteresowanie Seulem trwało dłużej niż moda na przebój. Bo Gangnam to nazwa jednej z dzielnic stolicy – trzeba przyznać, że eleganckiej, nazywanej też Beverly Hills Seulu.

Ekskluzywna dzielnica

K-pop to kiczowata papka muzyczna z byle jaką choreografią, zręcznie sprzedawana przez speców od marketingu młodej publiczności, wśród której ma wielu zagorzałych fanów. To część koreańskiej fali, nurtu kultury popularnej, znanego także jako hallyu (obejmującego muzykę, film, seriale telewizyjne, gry wideo i kreskówki), którego popularność i wpływy rosną od lat 90. XX w. Tylko w 2011 r. przyniósł południowokoreańskiej gospodarce blisko trzy miliardy euro.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 3 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Rynek

Afera upadłościowa, czyli syndyk złodziejem. Z pomocą sędziego okradał upadające firmy

Powstała patologia: syndycy zawyżają koszty własnego działania, wystawiają horrendalne faktury za niestworzone rzeczy, sędziowie to akceptują, a żaden państwowy urzędnik się tym nie interesuje. To kradzież pieniędzy, które należą się przede wszystkim wierzycielom.

Violetta Krasnowska
12.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną