Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Pokusa Montezumy

Fabryka smaku

materiały prasowe
Fermentacja, suszenie, prażenie, miażdżenie, mielenie, a na koniec tłoczenie – ziarno kakaowe przechodzi tortury, zanim stanie się czekoladą.

Mit o opierzonym bogu wężu Quetzalcoatlu głosi, że przyniósł on Aztekom z raju ziarna kakaowca i nauczył ich parzyć gorzki napój chocolatl (podobna legenda była znana Majom). Inni bogowie, którzy uważali ten napój za zbyt dobry dla śmiertelników, ukarali Quetzalcoatla i wygnali go z raju. Początkowo tylko członkowie rodów królewskich i kapłani mogli cieszyć się chocolatlem, przygotowanym z uprażonych i zmielonych ziaren kakao, zalanych wodą i ubitych tak, by powstała pianka. Podobno był to ulubiony napój Montezumy, a także wielu hiszpańskich konkwistadorów.

Nie lada wyzwanie

Mit uwieczniono w nazwie drzewa kakaowca Theobroma cacao, która dosłownie oznacza „pożywienie bogów”. Dziś rosną one w wielu wilgotnych tropikalnych okolicach w pasie równikowym. Na skalę przemysłową kakaowiec uprawia się m.in. w Brazylii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ghanie, Indonezji, Kolumbii. Podobnie jak w wypadku innych naturalnych owoców, lokalne różnice środowiska naturalnego prowadzą do znacznych różnic składu chemicznego ziarna (zwłaszcza trójglicerydów), co oznacza, że ich optymalna obróbka staje się nie lada wyzwaniem.

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczów, które są estrami glicerolu z kwasami tłuszczowymi. Glicerol sprawia, że cząsteczki te mają grupę hydrofilową (hydrofilowość – skłonność do łączenia się z wodą – przyp. FORUM) z trzema łańcuchami wodorowęglowymi, utworzonymi z kwasów tłuszczowych. Łańcuchy te mogą być identyczne, ale zazwyczaj nie są.Masło kakaowe zawiera mieszankę trójglicerydów z różnorodną zawartością kwasów palmitynowego, stearynowego i oleinowego, skład zależy od rejonu świata, z którego pochodzi ziarno kakaowca. A to dopiero czubek góry lodowej, jeśli chodzi o stopień skomplikowania produkcji czekolady.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 3 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną