Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Watykańskie zaskórniaki

Watykan i faszystowskie pieniądze

Zdaniem "Guardiana", zalążkiem obecnej fortuny Watykanu były fundusze od dyktatora Mussoliniego.

Z artykułu brytyjskiego centrolewicowego dziennika wynika, że aktywa watykańskie sięgają obecnie 680 mln euro (570 mln funtów).Takie dane podaje raport Rady Europy, na który powołuje się „Guardian”. Chodzi o zasoby lokowane w różnych przedsięwzięciach komercyjnych, nigdy z słowem „Watykan” w nazwie i poza jego granicami. W Londynie częścią tego handlowego „imperium” mają być - według „Guardiana” - renomowana firma jubilerska Bulgari i bank inwestycyjny Altium Capital. Do Watykanu mają też należeć nieruchomości o wielomilionowej wartości w Londynie, Paryżu i Szwajcarii.

Skąd Watykan wziął na to pieniądze? Zdaniem "Guardiana", zalążkiem obecnej fortuny były fundusze od dyktatora Mussoliniego. Miały być rewanżem za uznanie przez papiestwo państwa faszystowskiego w 1929 r. Urzędnicy watykańscy i biznesmeni pytani przez dziennikarzy odmawiają komentarza lub zbywają pytania byle czym. W świetle prawa brytyjskiego jest to dopuszczalne, podobnie jak rejestrowanie interesów na osoby reprezentujące faktycznego właściciela.

Artykuł opisuje, jak, zdaniem autorów, osoby działające w imieniu Watykanu pomnażały przed wojną i w czasie jej trwania, finansową gratyfikację Mussoliniego dla papieża Piusa XI. Na mocy podpisanych przez nich w 1929 r. paktów laterańskich powstało mikro-państwo watykańskie, suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Współczesny czytelnik skrzywi się może, że papież wziął od faszysty pieniądze. Nie brzmi to budująco, jednak wtedy nie mogły to być pieniądze tak brudne jak byłyby później, gdy zaczęły się prześladowania antyfaszystów i Żydów.

Dlatego artykuł, choć informacyjnie interesujący, mnie niezbyt przekonuje. Zahacza o insynuacje. Opisane przez dziennik praktyki nie są złamaniem prawa. Przeciwnie, są w biznesie rzeczą normalną. Kapitał należy pomnażać. Kto tego nie robi, jest albo lichym biznesmenem, albo działa na szkodę właściciela. Normalne jest też tworzenie zapasów finansowych. „Guardian” nie przedstawia dowodów, że Watykan tworzył i tworzy je nieuczciwie. Ciekawe jest też to, że mając taki majątek, Watykan za rok 2011 wykazał zarazem deficyt budżetowy w wysokości 19 mln euro. To akurat rzeczywiście musi budzić pytania o przezroczystość finansów watykańskich i tu chwalę brytyjską gazetę za samo podjęcie tematu.

Chyba każde państwo ma zaskórniaki, czemu nie Watykan, ale państwo papieża ma jeszcze obowiązek moralny, by niczego nie ukrywać przed opinią publiczną tam, gdzie może to rodzić podejrzenia o nieczystą grę.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną