„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

Tragedia w Santa Maria

Pożar w klubie nocnym w Brazylii. 231 ofiar

Strażacy z Santa Maria. Próba walki z ogniem. Strażacy z Santa Maria. Próba walki z ogniem. AFP / EAST NEWS
Lokalna policja poinformowała o 231 ofiarach i ok. 200 rannych w wyniku pożaru, jaki wybuchł na koncercie w klubie nocnym "Kiss" w Santa Maria w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii.
Fragment strony internetowej klubu Kiss. W tle - sala główna, na której zaprószony został ogień.http://www.boatekiss.com.br Fragment strony internetowej klubu Kiss. W tle - sala główna, na której zaprószony został ogień.
Mapa Brazylii z podziałem na stany. Na czerwono - stan Rio Grande do Sul, w którym znajduje się miejscowość Santa Maria, gdzie doszło do tragicznego w skutkach pożaru.Raphael Lorenzeto de Abreu/Wikipedia Mapa Brazylii z podziałem na stany. Na czerwono - stan Rio Grande do Sul, w którym znajduje się miejscowość Santa Maria, gdzie doszło do tragicznego w skutkach pożaru.

Jak podała agencja Associated Press, to najbardziej tragiczny w skutkach finał zabawy w lokalu nocnym od dekady. Do wybuchu pożaru doszło w niedzielę około godz. 2. nad ranem najprawdopodobniej tuż po tym, jak jeden z występujących na scenie członków zespołu muzycznego odpalił racę. Pokaz pirotechniczny miał uatrakcyjnić koncert, ale przez nieuwagę stał się przyczyną tragedii. Od iskier zajął się ogniem sufit i cały lokal błyskawicznie stanął w płomieniach. 

Gdy doszło do pożaru, ludzie w panice zaczęli się wzajemnie tratować podczas próby dotarcia do jedynego w klubie muzycznym Kiss wyjścia. Wielu z nich zatruło się śmiertelnie toksycznym dymem. Setki ludzi z tych, których udało się wydobyć z klubu przez wybite przez strażaków w ścianach dziury, przetransportowano do szpitali.

Ile dokładnie osób przebywało wówczas w klubie - do końca nie wiadomo. Na pewno ponad 500, choć zdaniem dziennikarzy tamtejszej rozgłośni radiowej lokal mógł pomieścić 2000 osób, a według telewizji CNN w weekendy bywało ich tam nawet do 3000. Podczas sobotnich i niedzielnych imprez Kiss miał zwykle komplet, jako że lokal należy do najpopularniejszych tego typu miejsc w centralnej części stanu.

Do akcji ratowniczej zostały zaangażowane wszystkie lokalne jednostki straży pożarnej.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
05.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną