Świat

Przerwany pontyfikat

Co i kto po Benedykcie?

Dymisja Benedykta XVI jest zgodna z prawem kościelnym. Nie powinna być zaskoczeniem. Joseph Ratzinger kilka razy (ale nie jako papież) powiedział mediom, że jego zdaniem jeśli papież nie jest w stanie wykonywać obowiązków, powinien ustąpić.

To było w czasach, kiedy Jan Paweł II był coraz bardziej chory i zaczynała się dyskusja, czy Kościołowi potrzebna jest papież martyrologiczny. Brat Ratzingera opowiada dziś mediom, że wiedział o jego zamiarach już kilka miesięcy temu. Czy możliwe, by wiedział brat, a nie wiedział Watykan? 

A jednak decyzja jest zaskoczeniem. Wprawdzie papież żyje, ale powstało wrażenie, jakby jego pontyfikat nagle został przerwany. Myślę, że Benedykt tego nie chce. Chce, by patrzeć na jego decyzję jako wolny świadomy wybór innej opcji niż opcja Jana Pawła II. Jedna i druga są wyrazem odpowiedzialności za Kościół. Obie zasługują na szacunek.

Lecz to decyzja Ratzingera przejdzie do historii. Być może za pięćset lat ludzie będą mówić; Benedykt XVI? A to ten, który odważył się powiedzieć światu, że nie daje rady jako papież i zdał się na zbiorową mądrość Kościoła, jak z tego kryzysu wyjść. Tyle zostanie zapamiętane z tego pontyfikatu.

Teraz będzie konklawe. Otwarła się już puszka Pandory ze spekulacjami. Uwielbiamy to w mediach. Ale prawda jest taka, że nikt nie ma pojęcia, jaka będzie dynamika wyboru papieża.

Dla przyszłości miliardowego Kościoła rzymskokatolickiego byłoby czymś ożywczym, gdyby następcą Benedykta został kardynał spoza Europy, a nie kolejny biały Europejczyk, a już zwłaszcza Włoch. To by oznaczało stagnację, konserwowanie status quo, które może się bardzo podobać konserwatywnym elitom kościelnym i prawicy katolickiej, ale mniej katolikom latynoskim, afrykańskim czy azjatyckim. To oni są przyszłością Kościoła.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną