Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Steven legł

Oscary 2013: kto zaskoczył, kto zawiódł

To miała być kolejna koronacja władcy Hollywood, przypieczętowana Oscarem odebranym z rąk Pierwszej Damy, tymczasem nieopierzony, 41-letni młokos, parający się reżyserią od zaledwie dekady zgarnął Spielbergowi show sprzed nosa.

„Operacja Argo” to dopiero trzecia fabuła wyreżyserowana przez Bena Afflecka, członkowie Akademii potraktowali go jednak bardzo łaskawie, nie kierując się (tym razem) dorobkiem i wcześniejszymi zasługami. A czy rzeczywiście wygrał film najlepszy spośród dziewięciu nominowanych? Gdyby Oscary przyznawano w Europie, wygrałaby bezdyskusyjnie „Miłość” Austriaka Michaela Haneke, która dzień wcześniej otrzymała wianuszek najcenniejszych Cezarów, a wcześniej dziesiątki innych wcale nie mniej prestiżowych nagród.

W kategorii najlepszy reżyser, w której konkurentów wielkiego Stevena wycięto w pień przy ogłaszaniu nominacji (nie dostali jej ani Tarantino, ani Bigelow, ani Affleck) zwycięzca miał być tylko jeden. Ale i tu mistrza spotkała przykrość, bo Oscara otrzymał Tajwańczyk Ang Lee, niewątpliwie geniusz, ale czy zasłużenie?

Poza porażką twórcy „Lincolna” zaskoczeniem był Oscar Jennifer Lawrence w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca. Żeby go dostać, piękna gwiazda „Igrzysk śmierci” , „X Mana” oraz „Do szpiku kości” nie musiała się o dziwo oszpecić jak jej poprzedniczki: Charlize Theron, Nicole Kidman czy Hilary Swank, co może świadczyć o nawrocie (ewentualnie wzmocnieniu, to zależy z jakiego punktu widzenia się patrzy) konserwatywnych gustów wśród członków Akademii.

Niespodzianką -  in plus - było dostrzeżenie (po raz drugi) wielkiego talentu komicznego Christopha Waltza, scenariuszowej wirtuozerii Quentina Tarantino, wpadającej w ucho piosenki Adele do Bonda oraz fenomenalnego, pełnometrażowego dokumentu „Sugar Man”, który stanie się dzięki temu jeszcze większym przebojem na całym świecie.

Kino historyczne z wielkimi ambicjami politycznymi (m.in. „Wróg numer jeden”, „Lincoln”) przegrało z rozważnymi widowiskami z ambicjami rozrywkowymi (m.in. „Operacja Agro”, „Życie Pi”). Dla kina to chyba nawet lepiej. Pomnikowe, monumentalne dzieła wiodą zazwyczaj krótszy żywot. Dystans, humor, inteligentna ironia zachwycają dłużej.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną