Świat

Włochy na Grillu

Polityczny sukces włoskiego komika

Beppe Grillo przemawia na wiecu wyborczym w Trento. Grudzień, 2012 r. Beppe Grillo przemawia na wiecu wyborczym w Trento. Grudzień, 2012 r. Niccolo Caranti / Wikipedia
Prawdziwym zwycięzcą włoskich wyborów jest Beppe Grillo. Ten populistyczny komik wygrał, bo potrafił zebrać wokół siebie tych, którym nie jest do śmiechu. Ale trwałego rządu nie da się z tego skleić.
Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo dostał w ostatnich wyborach aż 25-proc. poparcie, czyli najwięcej ze wszystkich partii.Graziano Arici/Eyevine/EAST NEWS Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo dostał w ostatnich wyborach aż 25-proc. poparcie, czyli najwięcej ze wszystkich partii.

Sczepieni ze sobą od 20 lat w śmiertelnym klinczu włoska lewica i Silvio Berlusconi nie dostrzegli, że obok wyrasta potężna polityczna siła protestu, która wypowiedziała im wojnę. W wyborach z 24 i 25 lutego stare koalicje zdobyły niemal po 30 proc. głosów. Ostatecznie o włos wygrała centrolewica Pier Luigiego Bersaniego. Idący do wyborów nie w koalicji, tylko samodzielnie Ruch Pięciu Gwiazdek komika Beppe Grillo dostał aż 25-proc. poparcie, najwięcej ze wszystkich partii.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Dlaczego książki dla młodzieży już nie uczą i nie wychowują

Ukazanie się „Księgi dla starych urwisów”, książki Krzysztofa Vargi o twórczości Edmunda Niziurskiego, to dobry powód, by zapytać, dlaczego nie ma już miejsca na literacki dydaktyzm.

Mirosław Pęczak
20.04.2019
Reklama