Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Nacjonalizm w natarciu

Echa polskie: opieszałe sądy

materiały prasowe
Polskie środowiska radykalno-prawicowe poczynają sobie śmielej niż kiedykolwiek wcześniej.

Magdalena Środa nie raz wzbudzała w Polsce kontrowersje. Jej komentarze na temat roli Kościoła katolickiego, równouprawnienia kobiet i kultury politycznej ściągają na nią gniew zwłaszcza środowisk konserwatywnych. Jednak profesor Środa nie przeżyła jeszcze czegoś takiego, jak zajścia, do których doszło 19 lutego. Tuż przed godz. 17.00, gdy miał się zacząć jej wykład „Moralność w życiu publicznym”, około 50 zamaskowanych nacjonalistów próbowało wtargnąć do auli Uniwersytetu Warszawskiego. Tylko interwencja straży uniwersyteckiej temu zapobiegła.

Agresorzy nie przestraszyli się straży. – Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę – krzyczeli z korytarza do osób przybyłych na wykład. Zawołanie to, które pochodzi w okresu PRL, cieszy się obecnie wielką popularnością w kręgach nacjonalistycznej prawicy. Służy do poniżania ludzi inaczej myślących; zarówno lewicowców, jak i liberałów.

Wydarzenia na uniwersytecie wzbudziły zainteresowanie środków masowego przekazu, choć ugrupowania nacjonalistyczne już od kilku lat stają się coraz bardziej bojowe i hałaśliwe. Organizowany przez nich w Warszawie 11 listopada – cieszący się złą sławą – „marsz niepodległości” wyrósł na jedną z największych demonstracji w skali kraju. Nigdy przedtem grupy te nie odważały się jednak zamykać ust adwersarzom na terenie uczelni.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną