Świat

Nacjonalizm w natarciu

Echa polskie: opieszałe sądy

materiały prasowe
Polskie środowiska radykalno-prawicowe poczynają sobie śmielej niż kiedykolwiek wcześniej.

Magdalena Środa nie raz wzbudzała w Polsce kontrowersje. Jej komentarze na temat roli Kościoła katolickiego, równouprawnienia kobiet i kultury politycznej ściągają na nią gniew zwłaszcza środowisk konserwatywnych. Jednak profesor Środa nie przeżyła jeszcze czegoś takiego, jak zajścia, do których doszło 19 lutego. Tuż przed godz. 17.00, gdy miał się zacząć jej wykład „Moralność w życiu publicznym”, około 50 zamaskowanych nacjonalistów próbowało wtargnąć do auli Uniwersytetu Warszawskiego. Tylko interwencja straży uniwersyteckiej temu zapobiegła.

Agresorzy nie przestraszyli się straży. – Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę – krzyczeli z korytarza do osób przybyłych na wykład. Zawołanie to, które pochodzi w okresu PRL, cieszy się obecnie wielką popularnością w kręgach nacjonalistycznej prawicy. Służy do poniżania ludzi inaczej myślących; zarówno lewicowców, jak i liberałów.

Wydarzenia na uniwersytecie wzbudziły zainteresowanie środków masowego przekazu, choć ugrupowania nacjonalistyczne już od kilku lat stają się coraz bardziej bojowe i hałaśliwe. Organizowany przez nich w Warszawie 11 listopada – cieszący się złą sławą – „marsz niepodległości” wyrósł na jedną z największych demonstracji w skali kraju. Nigdy przedtem grupy te nie odważały się jednak zamykać ust adwersarzom na terenie uczelni.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną