Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Spryciarz spotyka błazna

Włochy: system wyśmiany

materiały prasowe
Tam, gdzie otwarty bunt ma niewielkie szanse powodzenia, odpowiedzią na niemoc jest śmiech. Dlatego na włoskiej scenie politycznej królują komicy.

Komik może odgrywać główną rolę w polityce tylko tam, gdzie władza narzucona z zewnątrz oznacza opresję, i gdzie idea głosząca, że rządzący są reprezentacją narodu, nie ma żadnego historycznego podłoża. Władza, dążąca do podporządkowania sobie każdego obywatela, nigdy nie jest akceptowana w stu procentach.

Jednostki pozostają przekonane o wyższości własnych racji i zbuntowane, nawet gdy są akurat zbyt słabe, by wyegzekwować swoje prawa. Tak właśnie jest we Włoszech. Zasady nie są tu miarą wszystkiego. Wprawdzie obowiązują, ale są jedynie jedną strzałą w kołczanie, obok jest cały ich pęk. Jednostka jest w stanie dochodzić swoich racji wobec panującego systemu, jeśli robi to z wdziękiem i dowcipem, a w zamian za swą prywatną bezczelność oferuje innym chwile radości. Tym samym postacie Furbo i Buffo, spryciarza i błazna, łączą się i zlewają w jedną postać. Doktryner nie miałby tu żadnych szans, uparty egoista także nie.

Od czasu upadku cesarstwa rzymskiego aż do zjednoczenia Włoch w XIX w. ten kraj był właściwie nieprzerwanie pod kontrolą cudzoziemców. Tysiąc pięćset lat. Ostatnie półtora wieku to czas zbyt krótki, aby wymazać to ze zbiorowej pamięci.

Zbawienny humor

Don Camillo i Peppone (katolicki proboszcz i komunistyczny burmistrz, bohaterowie cyklu opowiadań Giovanniego Guareschiego – przyp. FORUM) mogą być wrogami – ale na pewno nie wrogami śmiertelnymi, ponieważ jako partyzanci walczyli razem przeciwko Niemcom. Łączy ich to bardziej, niż dzieli ich ideologia. Don Camillo jest proboszczem, Peppone burmistrzem małego miasteczka w „czerwonym” regionie Reggio Emilia. Obaj reprezentują dwie największe formy uniwersalizmu, jakie ścierają się we Włoszech: katolicyzm i komunizm. Obaj wykluczają się wzajemnie poprzez swoje absolutne roszczenia, jednak roszczenia jednego zaczynają być podobne do roszczeń drugiego w większym stopniu, niż sami chcą się do tego przyznać.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną