Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Kod strachu

Psychologia: Wojownicy i nadwrażliwcy

materiały prasowe
Odkryto gen, który odpowiada za to, że jedni pod wpływem stresu głupieją, a inni okazują się geniuszami. Tę wiedzę można przekuć na broń i lepiej działać pod presją.

Noah, syn Kathleen Mutler z Pensylwanii był uczestnikiem programu dla uzdolnionych dzieci. Za każdym razem, gdy miał przystąpić do egzaminu, paraliżował go strach, miał bóle głowy i brzucha, nie chciał chodzić do szkoły. Po wypisaniu z systemu testów odżył i znów u utęsknieniem czeka na lekcje matematyki i nauk ścisłych. Chce być chemikiem lub inżynierem jądrowym.

To, co dotknęło Noaha, nie wystąpiło u jego starszego brata Jacoba. Przeciwnie – chłopak, również objęty programem dla uzdolnionych dzieci, nie dość, że testami się nie denerwuje, to jeszcze zyskuje dzięki nim na pewności siebie. – Wygląda, jakby go to nie ruszało – mówi matka. Drugiego syna z systemu jednak też wypisze.

Nigdy wcześniej presja na osiąganie przez dzieci jak najlepszych wyników na testach nie była tak silna i nie znaczyła tak dużo dla ich przyszłości. Ustandaryzowane egzaminy stają się coraz popularniejsze, a uczniowie i studenci uczą się, że nie liczy się to, że odrobili pracę domową albo napisali świetne wypracowanie z historii – ale wynik na teście. To egzamin pokazuje, czy są mądrzy czy nie.

Tajemnice genu COMT

Niektóre dzieciaki lepiej radzą sobie właśnie w warunkach konkurencji i stresu. Dlaczego Jacob pracuje dobrze pod presją, podczas gdy ta sama presja unicestwia Noaha? Pewnych wskazówek dostarczyły badania psychologów z Tajwanu. Jak każde ludzkie zachowanie, także reakcje na presję konkurencji wynikają z wielu czynników – wychowania, zdolności, doświadczenia, zestawu hormonów w płynie, w którym pływaliśmy jako embriony w brzuchach matek. A także z genów – dokładnie genu zwanego COMT, który w dużej mierze wyjaśnia, dlaczego jedno dziecko będzie się denerwować, a drugie pozostanie niewzruszone jak głaz.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną