Świat

Kod strachu

Psychologia: Wojownicy i nadwrażliwcy

materiały prasowe
Odkryto gen, który odpowiada za to, że jedni pod wpływem stresu głupieją, a inni okazują się geniuszami. Tę wiedzę można przekuć na broń i lepiej działać pod presją.

Noah, syn Kathleen Mutler z Pensylwanii był uczestnikiem programu dla uzdolnionych dzieci. Za każdym razem, gdy miał przystąpić do egzaminu, paraliżował go strach, miał bóle głowy i brzucha, nie chciał chodzić do szkoły. Po wypisaniu z systemu testów odżył i znów u utęsknieniem czeka na lekcje matematyki i nauk ścisłych. Chce być chemikiem lub inżynierem jądrowym.

To, co dotknęło Noaha, nie wystąpiło u jego starszego brata Jacoba. Przeciwnie – chłopak, również objęty programem dla uzdolnionych dzieci, nie dość, że testami się nie denerwuje, to jeszcze zyskuje dzięki nim na pewności siebie. – Wygląda, jakby go to nie ruszało – mówi matka. Drugiego syna z systemu jednak też wypisze.

Nigdy wcześniej presja na osiąganie przez dzieci jak najlepszych wyników na testach nie była tak silna i nie znaczyła tak dużo dla ich przyszłości. Ustandaryzowane egzaminy stają się coraz popularniejsze, a uczniowie i studenci uczą się, że nie liczy się to, że odrobili pracę domową albo napisali świetne wypracowanie z historii – ale wynik na teście. To egzamin pokazuje, czy są mądrzy czy nie.

Tajemnice genu COMT

Niektóre dzieciaki lepiej radzą sobie właśnie w warunkach konkurencji i stresu. Dlaczego Jacob pracuje dobrze pod presją, podczas gdy ta sama presja unicestwia Noaha? Pewnych wskazówek dostarczyły badania psychologów z Tajwanu. Jak każde ludzkie zachowanie, także reakcje na presję konkurencji wynikają z wielu czynników – wychowania, zdolności, doświadczenia, zestawu hormonów w płynie, w którym pływaliśmy jako embriony w brzuchach matek. A także z genów – dokładnie genu zwanego COMT, który w dużej mierze wyjaśnia, dlaczego jedno dziecko będzie się denerwować, a drugie pozostanie niewzruszone jak głaz.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną