Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Dyskoteka Azteka

Subkultura: kowboje tańczą

materiały prasowe
Meksykańska młodzież pokochała nowy gatunek muzyczny: tribal guarachero. Do ostrej zabawy oprócz didżeja potrzebne są spiczaste buty.

W sobotni wieczór grupa młodych kowbojów uwija się żwawo na środku parkietu w klubie Mesquit Rodeo. Wśród migoczących kolorowych świateł dziarsko przytupują obcasami, jakby chcieli skrzesać iskry. Rozochocona publiczność przekrzykuje muzykę miksowaną przez trzech didżejów. Tancerze podskakują i wirują w szalonych, ale też zmysłowych pląsach, zachowując spory dystans. Nie bez powodu: ich buty, zakończone długimi, ostrymi czubkami, nie pozwalają za bardzo się do siebie zbliżać.

Erick, Pascual, Angel, Luis Fernando, José Miguel, Arturo i Eduardo – siedmiu młodzieńców w wieku od 17 do 23 lat – skrzyknęli się ponad dwa lata temu i stworzyli grupę Los Parraneros. Od tamtej pory wykorzystują swój dryg do tańca, by bawić gości na weselach i quinceaneras (imprezach organizowanych dla dziewcząt z okazji 15 urodzin). Można też ich oglądać w dyskotekach rodeo, obleganych w każdy weekend przez młodzież pragnącą zabawić się wśród zgiełku i migoczących świateł. Ich obcisłe koszule, przylegające dżinsy, pasy ze sztucznej skóry nabijane błyskotkami, kapelusze ze skórzaną obwódką i piórkiem oraz bogato zdobione buty zakończone długimi zakręconymi noskami świetnie wpisują się w obraz wszechogarniającego kiczu.

Odkrycie roku

Matehuala jest 90-tysięcznym miastem na północy Meksyku. Zakurzone ulice, parę fabryk włókienniczych, zakłady produkujące części samochodowe, rozległe pustkowia, kaktusy i palące słońce… Siłą rzeczy w takim krajobrazie niejeden uważa się za prawdziwego kowboja. Chodzenie w kapeluszu i spiczastych butach nie jest tu niczym niezwykłym, zwłaszcza gdy trzeba wyglądać szykownie na spotkaniu albo imprezie.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Jednorazowe e-papierosy: plaga wśród dzieci, cukierkowa używka. Skala problemu przeraża

Jednorazowe e-papierosy to plaga wśród dzieci i młodzieży. Czy planowany zakaz sprzedaży coś da, skoro istniejące od dziewięciu lat regulacje, zabraniające sprzedaży tzw. endsów z tytoniem małoletnim oraz przez internet, są nagminnie i bezkarnie łamane?

Agnieszka Sowa
11.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną