Muzyka: stary blues wraca

Czarny jak winyl
Archaiczne początki muzyki pop, czyli oryginalny blues z delty Missisipi na tradycyjnych, plastikowych płytach – oto nowy pomysł ostatniego Mohikanina rock’n’rolla Jacka White’a.
materiały prasowe

Podczas gdy w latach 90. wszyscy w Detroit słuchali grunge’u i rapu, Jack White jako najmłodszy spośród siedmiu braci i trzech sióstr słuchał muzyki starszego rodzeństwa – country i rock’n’rolla. – Pewnego dnia do lokalnego sklepu trafiła cała kolekcja płyt z bluesem – wspomina. – Były ponumerowane i stały w kącie. Trafiłem tam o kilka dni za późno. Wiele lepszych płyt już ktoś kupił, więc zadowoliłem się tymi, o których nigdy przedtem nie słyszałem: Tommy’ego Johnsona, Blind Boy Fullera, Mississippi Johna Hurta, Blind Willie McTella. Kupiłem, ile tylko mogłem – 30, może 40 płyt.

Płyty z kąta sklepu

I tak zaczęła się przyjaźń White’a ze specjalizującą się w amerykańskiej muzyce ludowej lat 20. i 30. wytwórnią fonograficzną Document Records. Teraz z jego inicjatywy zaczęła wychodzić seria płyt winylowych z nagraniami bluesa z delty Missisipi z jej gigantycznego katalogu. Zaczęło się parę miesięcy temu, kiedy White zadzwonił do właściciela Document Records Gary’ego Atkinsona. Opowiedział mu o tym, jak wyglądało jego pierwsze spotkanie z płytami z jego wytwórni i jak wielki wpływ miała ona na jego muzykę. Najważniejszy duet pierwszego dziesięciolecia XXI w., The White Stripes, dzieło White’a, grał covery utworów Blind Willie McTella i innych bluesmenów z delty.

Gdy White sam stał się znanym muzykiem i założył własną wytwórnię płytową Third Man, przypomniała mu się muzyczna przygoda z młodości. Okazało się, że White i Atkinson doskonale się rozumieją. Obaj są entuzjastami bluesa, mają encyklopedyczną wiedzę na temat tego gatunku i podobne poczucie humoru. Gdy spotkali się po raz pierwszy, po jednym z koncertów White’a, usiedli za kulisami i resztę wieczoru słuchali starych nagrań bluesowych z lat 20. na jego laptopie.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 11 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 marca 2013 r.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną